Skip to main content

Basic Premises of Client Work in the Social Care Sector (5 cr)

Code: R0029-3054

General information


Enrollment
28.11.2022 - 04.12.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
18.01.2023 - 12.04.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
2 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Porvoo
Teaching languages
Finnish
Degree programmes
Sosionomikoulutus (SSP2), Laurea Porvoo (Finnish)
Teachers
Hanna Nurmiranta
Teacher in charge
Hanna Nurmiranta
Groups
SSP223KA
Sosionomikoulutus, monimuotototeutus, K23, Porvoo
Study unit
R0029

Learning outcomes

The student is able to
- identify values and ethical principles in the social care sector
- recognize the basic characteristics connected to lifespan development
- outline client relationships in the social care sector and different life situations

Materials

Tehtävissä käytettäväksi suositeltu materiaali on esitelty Canvaksessa ja se käydään läpi orientaatiossa.

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish.

Exam schedules

Tehtävien palautusten ja uusintakertojen päivämäärät ovat näkyvissä Canvaksessa ja Pakin kalenterissa.

Läsnäoloa vaativat päivät:
Orientaatio 18.1.23
Etiikka-työpaja 20.3.23

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti:

”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen).

Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä.”

Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.ja Näyttökäytänteet sosiaaliala- Canvaksesta.

Opiskelijan, joka haluaa osoittaa osaamisensa opintojakson tavoitteiden mukaisesti, tulee sopia näytöstä ja aikataulusta opintojakson vastuulehtorin kanssa heti opintojakson alussa. Osaamisen näyttö annetaan opintojakson aikana, mikäli osaamisanalyysi on hyväksytty ja oikeus osaamisen näyttöön annettu.

Student workload

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 h opiskelijan tekemää työtä.

Content scheduling

- Ihmisen kasvun ja kehityksen lähtökohdat: kehityspsykologiaa sosionomin työn näkökulmasta
- Sosiaalialan asiakkuus ja erilaiset elämäntilanteet: sosionomin erilaiset toimintaympäristöt
- Arvot ja eettiset periaatteet: sosiaalialan ammattieettiset periaatteet

Evaluation scale

Approved/Failed

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa.

Go back to top of page