Skip to main content

Safety Skills Education in the Prevention of Sexual Violence – Examples from Oulu (3 cr)

Code: AV00BV36-3006

General information


Enrollment
19.05.2025 - 23.11.2025
Registration for the implementation has begun.
Timing
01.06.2025 - 31.12.2025
Implementation is running.
Number of ECTS credits allocated
3 cr
Local portion
0 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
20 Sosiaali- ja terveysala
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 600
Teachers
Niklas Leppä
Riikka Kanervo
Emmi Salmikangas
Teacher in charge
Riikka Kanervo
Study unit
AV00BV36

Learning outcomes

The student is able to
- identify the different forms of sexual violence against children and young people and the factors that increase and protect against the risk of victimization
- describe how to deal with situations and suspicions of situations of sexual violence and sexual abuse of children and young people
- describe the key contents of safety skills education and their importance for the well-being and everyday coping skills of children and young people
- apply the contents of safety skills education to their own operating environment, taking in to account children who are vulnerable
- promote the development of a permanent safety skills education path in their own community

Location and time

Verkossa Canvas-oppimisympäristössä toteutuksen voimassaolon sisällä. Katso Ajoitus.

Materials

Kurssin materiaalit löytyvät Canvas -työtilasta.

Teaching methods

Implementation plan only available in Finnish.

Employer connections

Ei työelämäyhteistyötä.

Exam schedules

Toteutuksen työtila on avoinna toteutuksen päättymispäivän loppuun saakka (ks. ajoitus) ja kaikki tehtävät tulee olla tehtynä ennen työtilan sulkeutumista.

International connections

Ei KV-yhteyttä.

Completion alternatives

Kurssilla ei ole valinnaista suoritustapaa.

Student workload

3 opintopistettä.

1 opintopiste edellyttää opiskelijalta noin 27 työtuntia.

Content scheduling

Kurssi toteutetaan kokonaisuudessaan verkko-opintoina Laurean Canvas-verkko-oppimisalustalla. Kurssi koostuu kolmesta moduulista, jotka sisältävät videoluentoja ja muuta materiaalia.

Evaluation scale

Approved/Failed

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Myös YAMK-opiskelija voi suorittaa opintojakson tai liittyä opintojaksoon sen sisältöihin perehtymiseksi, mutta opintojaksoa ei voi sisällyttää YAMK-tutkintoon.

Laurean tutkinto-opiskelijat ja polkuopiskelijat ilmoittautuvat opinnolle Pakin kautta. Ilmoittautumisia hyväksytään lähes päivittäin, joten pääset aloittamaan opinnon joustavasti kun sinulle sopii. Saat suoritusmerkinnän opinnosta noin kahden viikon kuluessa suorituksen valmistumisesta. Loma-aikoina ilmoittautumisia hyväksytään ja suoritusmerkintöjä kirjataan harvemmin.

Mikäli suoritus ei valmistu toteutuksen päättymispäivään mennessä, voi opiskelija ilmoittautua seuraavalle toteutukselle. Kesken jääneen suorituksen tehtäviä ei voida siirtää seuraavalle toteutukselle, vaan tehtävät tulee tehdä uudelleen.

Mahdolliset yhteydenotot sisältöasioissa vastuuopettajaan ja muissa asioissa osoitteeseen mooc@laurea.fi.

Laurean ulkopuolisille opiskelijoille tiedoksi, että ilmoittautumisen jälkeen saattaa kestää vuorokausi ennen kuin tunnukset aktivoituvat ja pääset kirjautumaan Canvas-työtilaan

Go back to top of page