Skip to main content

Risk management in organization and society (5 cr)

Code: TY00BM83-3002

General information


Enrollment
18.05.2020 - 24.05.2020
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2020 - 31.12.2020
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual proportion
5 cr
RDI proportion
2 cr
Mode of delivery
Distance learning
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Complementary competence, Master’s studies (TYJ), Generic Studies
Teachers
Hanna Iisakkila
Kaci Bourdache
Study unit
TY00BM83

Learning outcomes

Opiskelija osaa:
• johtaa turvallisuuden riskienhallintaprosessia
• soveltaa riskienhallintaa monialaisesti, vaihtelevissa konteksteissa ja erilaisissa organisaatioissa
• tunnistaa, ennakoida ja analysoida muuttuvan yhteiskunnan uusia haasteita riskienhallinnalle
• ymmärtää ja soveltaa organisaation kokonaisvaltaista riskienhallintaa
• käynnistää ja ohjata organisaation riskienhallintaa muuttuvien sosiaalisten, taloudellisten, teknologisten ja globaalien haasteiden varalta

Location and time

[Kenttä ei ole Laureassa käytössä]

Materials

Alla opintojakson keskeisin materiaali, joka vaaditaan opintojakson suorittamiseksi. Lisäksi materiaali liittyen opiskelijan kehittämistehtävien aiheeseen ja rajaukseen.

Standardit (kts LibGuides): ISO 31000:2018 ja SFS-EN 31010

World Economic Forum. (2020). The Global Risks Report 2020. https://www.weforum.org/reports/the-global-risks-report-2020

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish.

Employer connections

Opiskelijaa suositellaan laatimaan tehtävät omalle työnantajalle tai muulle työelämäkumppanlle.

Exam schedules

-Työtila avataan 7.9.
-Paikan vastaanottaminen opintojaksolla - ennakkotehtävällä 13.9. mennessä
-Tehtävän 1 palautus 11.10 mennessä
-Tehtävän 2 palautus 8.11 mennessä
-Tehtävän 3 palautus 6.12 mennessä

International connections

Vähintään yksi tehtävistä edellyttää globaalien riskien huomioimista. Tähän liittyvä materiaali on pääasiassa englanniksi.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla.” Katso lisätietoa Linkistä.

Student workload

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä; 5 op = n. 134h

-Ennakkotehtävä: 5h vko 37
-Riskienhallinnan työkaluihin liittyvä opetus, ohjaus ja tehtävä 1: 43h vko 37-40
-Globaaleihin riskeihin liittyvä opetus, ohjaus ja tehtävä 2: 43h vko 41-44
-Riskienhallintaprosessin kehittämiseen ja laatuun liittyvä opetus, ohjaus ja tehtävä 3: 43h vko 45-48

Content scheduling

Opintojakson sisältö:
-Riskienhallintaprosessi
-Riskien tunnistamisen ja analysoinnin menetelmät
-Riskienkäsittelysuunnitelma
-Globaalit riskit ja trendit
-Riskienhallinnan laadun kehittäminen
-Laadunhallinnan periaatteet riskienhallinnassa

Jaksotus: kts. edellinen kohta (Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus)

Evaluation scale

H-5

Further information

Opintojakso soveltuu avoimen ammattikorkeakoulun opiskelijoille.

Paikan vastaanottamiseksi opintojaksolla opiskelijan on laadittava ennakkotehtävä viikon 37 aikana, palautus 13.9 mennessä.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Go back to top of page