Leadership, Entrepreneurship and Innovative Nursing (10 cr)
Code: SH00BJ48-3025
General information
- Enrollment
-
29.11.2021 - 19.12.2021
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.01.2022 - 31.07.2022
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 10 cr
- Local portion
- 4 cr
- Virtual proportion
- 6 cr
- RDI proportion
- 4 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Sairaanhoitajakoulutus (SHB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
- Teachers
- Pirkko Rimpilä-Vanninen
- Johannes Koskinen
- Sanna Pirinen
- Teacher in charge
- Sanna Pirinen
- Study unit
- SH00BJ48
Learning outcomes
The student is able to
- explain the key national and international health care policies related to changes in the social welfare and health care operating environment
- evaluate the impact of services promoting health and well-being and the needs for reform from the perspective of individuals and society
- analyse the good practices of transformational organisations, well-functioning work communities and leadership
- lead and coordinate their own and their team’s activities
- evaluate quality management, cost-effectiveness and patient safety as well as the factors that affect their execution and results
- identify the special features of entrepreneurship in the social welfare and health care sector and the significance of entrepreneurship to the service system
- develop and describe a new business idea (product or service) related to social welfare and health care services
- plan, implement and evaluate an innovation project in the context of a multidisciplinary expert community and network
- employ applicable research, project-work and service-design methods in an innovation project
- evaluate the process of an innovation project and the project’s outcome with regard to the goals set
Location and time
Hyvinkään kampus ja verkkoympäristö Canvas. Kevät 2022.
Johtajuusopinnot sekä yrittäjyysopinnot on verkkokursseja, joiden toteutus tapahtuu Canvasissa opiskelijan oman aikataulun mukaisesti opintojakson tehtävien palautuspäivien puitteissa.
Materials
Oppimateriaali ilmoitetaan Canvas -työtilassa.
Teaching methods
Johtajuus: kokonaan verkossa Canvas -työtilassa.
Yhteiskehittäminen osana uudistuvaa hoitotyötä: Lähiopetus, työpaja ja hanke.
Aktivoiva ja osallistava kontaktiopetus/-verkko-opetus, työskentely työpajoissa (kampus/Zoom) palvelumuotoilun vaiheiden mukaisesti. Kehittämisprojektin puitteissa yhteistyö hankekumppanin kanssa.
Yrittäjyys: Yrittäjyysopinnot suoritetaan verkko-opintoina. Opintojakson yrittäjyys -moduulit ovat itsenäisesti ja omassa aikataulussa suoritettavia kokonaisuuksia.
Employer connections
Osallistava yhteiskehittäminen -projekti toteutuu alkavassa hankkeessa Hyvinvoiva terveydenhuolto, jonka tavoitteena on parantaa hoitohenkilöstön työssäjaksamista ja työhyvinvointia koronan aiheuttamien poikkeusolojen vuoksi.
Johtajuusopintoja integroidaan osittain harjoittelussa/työelämässä toteutettaviksi.
Exam schedules
Katso aikataulu lukujärjestyksestä.
Opintojaksoon kuuluu lähiopetusta ja työpajoja palvelumuotoilusta. Opintojakson lopussa seminaaripäivä. Hankeohjauksiin on varattu kalenteriin yhteisiä ajankohtia ja lisäksi hankkeeseen liittyy yhteistyökumppanin tapaamisia, joita pienryhmä sovittaa yhdessä yhteistyökumppanin kanssa omiin aikatauluihinsa.
Completion alternatives
Campusonlinen vastaavat opinnot.
Student workload
Johtajuus 4 op 108 h
Kehittäminen 4 op 108 h
Yrittäjyys 2 op 54 h
Content scheduling
Opintojakson ydintä on sosiaali- ja terveydenhuollon toimintaympäristön ja palveluiden arviointi ja kehittäminen sekä hyvinvointiyrittäjyyden perusteiden tunteminen. Tavoitteena on, että opiskelija osaa toimia tiimivastaavana, alansa vaikuttajana ja kehittäjänä sekä hyvinvointipalvelujen tuottajana. Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa kriittisesti arvioida oman, tiimin ja työyhteisön toiminnan merkitystä ja vaikuttavuutta osana terveydenhuollon palvelujärjestelmää sekä verkostoja nyt ja tulevaisuudessa. Opiskelija saa valmiudet kehittää ja innovoida uusia palveluita, tuotteita ja työprosesseja.
Johtajuus 4 op, verkossa
Yhteiskehittäminen 4 op
Yrittäjyys 2 op, verkossa
Evaluation scale
H-5
Further information
Moduulissa määriteltyä osaamista voi kehittää joko osallistumalla opintojaksoihin tai työskentelemällä projekteissa.
Ensimmäisellä lähiopetuskerralla tulee olla paikalla, jolloin vahvistetaan osallistuminen ja paikka opintojaksolle.Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija.(Lauran tutkintosääntö.)