English for Health Care (5 cr)
Code: R0191-3010
General information
- Enrollment
-
13.05.2019 - 26.05.2019
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
19.08.2019 - 31.12.2019
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Campus
- Laurea Otaniemi
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Sairaanhoitajakoulutus (SHY2), Laurea yhteinen (Finnish)
- Teachers
- Matti Karhumäki
- Study unit
- R0191
Learning outcomes
The students will be able to
- communicate in English both orally and in writing in various working life situations
- take advantage of research information in English
- develop their professional language skills using different learning techniques
Location and time
- Verkko-opetuksena Optiman ja Zoomin kautta
- Kurssin opetusaikataulu on näkyvissä ryhmän SHG219KA kalenterissa
Materials
- Dear Patient - English for Nursing (Karhumäki, Metsäportti, Tuohimäki), 2017. Käytämme oppikirjaa koko kurssin aikana. Kirjan voi hankkia kirjastosta, kirjakaupasta tai Sanoma Pro:n verkkokaupasta toiminnallisena digikirjana: sanomapro.fi
- Opettajan Optimassa jakama materiaali
Sanastot (ei tarvitse hankkkia):
- Nieminen, P & Hyrkäs, K, 2004. Terveydenhuollon sanasto (Wsoy, Porvoo).
- Matikainen, M-L, 2000. Englantilais-suomalainen sanasto hoito-, kuntoutus- ja sosiaalialan henkilökunnalle. Jyväskylän yliopistopaino: Jyväskylä.
- Matikainen, M-L, 2001. Suomalais-englantilainen sanasto hoito-, kuntoutus- ja sosiaalialan henkilökunnalle. Jyväskylän yliopistopaino: Jyväskylä.
* Lisäksi käytössä on Sanoma Pron sanastoapplikaatio (ks. oman älypuhelimen sovelluskauppa, etsi Sanoma Pro sanastot ja edelleen Dear Patient). Ensimmäinen unit on ilmainen.
Teaching methods
TAVOITE JA SISÄLLÖT:
- Kurssin tavoitteena on tutustua terveysalan ammattialan teksteihin ja sanastoon sekä kirjallisten että suullisten harjoitusten kautta.
- Kurssi toteutetaan verkko-opetuksena Optiman ja Zoomin kautta sekä itsenäisenä työskentelynä.
- Suoritettuaan kurssin opiskelija osaa viestiä suullisesti ja kirjallisesti englannin kielellä työelämän eri tilanteissa, hyödyntää englanninkielistä tutkimustietoa sekä kehittää ammatillista kielitaitoaan erilaisia oppimistekniikoita hyödyntäen.
- Kurssin aikana tutustumme eri sairaanhoidon osa-alueisiin: esim. sairaalaympäristö, osastot ja ammattinimikkeet, osaston päiväohjelma, instrumentit ja välineet, potilaan perustietojen kysely/tulohaastattelu, perustoimenpiteet, haavanhoito, kipu ja sen kuvailu, sairaudet, lääkkeiden jakaminen, potilaan ohjeistaminen, kotihoito-ohjeet, terveellinen ruokavalio ja anatomian peruskäsitteet.
Exam schedules
- Ks. ryhmän SHG219KA kalenteri
Completion alternatives
- Hyväksiluku (AHOT), joko koko 5op tai osa siitä
- Oltava aiempia korkeakoulutasoisia opintoja englannista, tai laajaa työkokemusta englannin kielellä. AHOT-tapauksissa suoritetaan kirjallinen ja suullinen näyttö. Ota yhteys kaikissa AHOT-asioissa kieltenopettajaan.
Student workload
- Kurssin työmäärä h: 5x27h=135h, sisältää aloitustunnin (live) ja Zoom-tunnit sekä itsenäisen opiskelun, suullisen tehtävän ja tentin
Evaluation scale
H-5
Further information
Kurssin vaatimukset:
- aktiivinen osallistuminen verkkoluennoille
- kirjallinen tentti (hyväksytty suoritus = 50% oikein tentissä = 1)
- kirjalliset tehtävät palautettuina ajallaan Optimassa
- suullinen tehtävä
- lisätietoa Optimassa syksyllä