Skip to main content

Development of Services Promoting Health and Well-being (5 cr)

Code: R0174-SHV1714

General information


Enrollment
15.05.2018 - 31.05.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
20.08.2018 - 21.12.2018
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
4 cr
Virtual proportion
1 cr
RDI proportion
5 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Tikkurila
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 60
Degree programmes
Sairaanhoitajakoulutus (SHV2), Laurea Tikkurila (Finnish)
Terveydenhoitajakoulutus (STV2), Laurea Tikkurila (Finnish)
Teachers
Kirsi Ronkainen
Teacher in charge
Kirsi Ronkainen
Study unit
R0174

Learning outcomes

Opiskelija osaa
analysoida potilaan hoidossa ja työyhteisössä toteutettuja toimintatapoja ja kyseenalaistaa rakentavasti
kykenee vaikuttamaan työyhteisössä potilaan hoidon kehittämiseksi osaamistaan hyödyntäen
tuo esille alaan liittyvää tutkimustietoa, suosituksia ja hyviä käytänteitä ja toimii niiden mukaisesti
kykenee johtamaan omaa toimintaansa (tavoitteellisuus, suunnitelmallisuus, ongelmanratkaisukyky). 
edistää viestinnällään yhteisön hyvinvointia ja tiimin yhteishenkeä
toimia ammatillisesti kriittisissä vuorovaikutustilanteissa

Location and time

Tikkurilan kampus

Työelämäkumppanin tiloissa työpajat, yhteissuunnittelua tukevat keskustelut.

I ryhmä: Kalasataman terv ja hyvinvointikeskus (mahd Suursuon sairaala)
II ryhmä: Vuosaaren terveysasema

Materials

Julkaistaan ja esitellään orientaatiokerralla.

Teaching methods

Syksyllä 2018 opintojakso toteutuu kaksi kertaa, alkusyksystä ja loppusyksystä, ja opiskelija valitsee itsellensä sopivan vaihtoehdon ja poimii ASIO-kalenterista vain oman ryhmänsä aikataulut.
I TOTEUTUS viikoilla 35-n 42.
Tämä on tarkoitettu pääosin HOPS-opiskelijoille.JOS kuulut SHV216KN-ryhmään ja sinulla on tarvetta tehdä opinnot alkusyksystä, oletko yhteydessä vastuuopettaja Kirsi Ronkaiseen sähköpostitse mahdollisimman pian. Opetuksen suunnittelun kannalta on tärkeää osata arvioida miten opisk jakautuvat eri ryhmiin. KIITOS.

II TOTEUTUS viikoilla 43- n 52. Pääosin ryhmälle SHV216KN.

Opinnoissa tulee olemaan kolme erilaista oppimispolkua, joissa opiskelija asettaa itselleen erilaiset ja eritasoiset osaamis- ja arvosanatavoitteet. Käytännössä se tarkoittaa seuraavaa:
- Jos haluat saavuttaa minimitiedot & T1-2. Ei työskentelyä te-projektissa (vähemmän läsnäoloa), pakolliset ns intensiivipäivät opintojakson alussa, osana suoritusta osallistuminen mahdollisiin työpajoihin työelämän kanssa sekä tentti.
- Jos haluat saavuttaa hyvät tiedot & H3-4. Osallistuminen ja sitoutuminen projektiin sekä kehittämismyönteisyys on tärkeää. Projektissa työskentely tapahtuu yhteisissä työpajoissa opintojakson aikana ja opiskelijan läsnäolo on välttämätöntä, jotta voi ymmärtää ja saada ohjausta työskentelyyn jossa harjoitellaan kehittämismenetelmien soveltamista.
- Jos haluat saavuttaa kiitettävät tiedot & K4-5. Ed lisäksi aktiivisuus, joustavuus ja näytöt taitavasta menetelmien soveltamisesta ja kehittämisvalmiuksista.
Toivon, että osallistut oman toteutuksesi orientaatiopäivään avoimin mielin ja teet päätöksesi omasta oppimispolkustasi vasta sen jälkeen!

Employer connections

Opintojakson aikana työskennellään aidossa kehittämiskumppanuudessa työelämän kanssa.
I TOTEUTUS viikoilla 35-n 42. (HOPS-opiskelijat)
Yhteistyö Kalasataman hyvinvointikeskuksen kanssa. Projektin kohdentuu paljon palveluita käyttäviin asiakkaisiin ja heidän palvelupolkuunsa.
II TOTEUTUS viikoilla 43- n 52. (SHV216KN)
Yhteistyö Vuosaaren terveysaseman kanssa.

Exam schedules

Opintojaksolla molemmissa toteutuksissa osallistuminen intensiiviviikon lähiopetuskerroille on pakollista.
Samoin molemmille toteutuksille suunnitellaan yhteiset työpajapäivät työelämän kanssa, joihin osallistuminen on kaikille pakollista.
Projektityöskentelyssä on oleellista että opiskelija on kaikilla kerroilla läsnä, sillä projekti etenee yhteissuunnitteluna. Sen sijaan oman itsenäisen työskentelyn rooli on opintojaksolla vähäinen. Harjoittelu ei ole mahdollista samaan aikaan opintojakson kanssa.
Aikataulusuunnittelu on vielä 2.5. kesken ja sovittavana työelämän kanssa.

Completion alternatives

Seuraavilla Summersemester opinnoilla voi korvata em. opintojakson:
Turun amk: Palvelumuotoilun perusteet 5 op (monimuoto)
Kaakkois-Suomen amk: Ideasta innovaatioon 5 op (verkko)
Jos ilmoittautumisesi hyväksytään näille kahdelle opintojaksolle, laitatko yst tiedon minulle myös tästä, kiitos.

Student workload

Kuvataan orientaatiopäivässä.

Assessment criteria, approved/failed

Kuvataan opintojakson käynnistyessä. Löydettävissä opintojakson työtilasta Optimasta.

Content scheduling

Eri opintopolut eroavat toisistaan sisällöllisten painotusten osalta.
Projektissa opintojakson sisältö jäsentyy seuraavien kehittämisprosessin vaiheiden kautta:
1. Intensiivijakso: Palveluiden kehittämisen teoreettiset lähtökohdat
2. Asiakasymmärryksen hankinta/ haastattelut ja havainnointi
3. Ideointityöpajat
4. Kehittämisehdotuksen laadinta: protoyyppi, koseptointi, kokeilu ja sen suunnittelu

Evaluation scale

H-5

Go back to top of page