Skip to main content

Gynecology and Obstetrics (1cr)

Code: R0147-3001

General information


Enrollment
26.11.2018 - 13.12.2018
Registration for the implementation has ended.
Timing
07.01.2019 - 31.05.2019
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
1 cr
Local portion
0 cr
Virtual proportion
1 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
Laurea university of applied sciences
Campus
Laurea common
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 50
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Tinja Kaivolahti
Teacher in charge
Reija Korhonen
Study unit
R0147

Learning outcomes

The student is able to
- recognise the most common gynecological diseases and their symptoms.
- describe the most common methods of examination, monitoring and treatment of gynecological diseases.
- describe the special features of the medical treatment of a gynecological patient.
- describe the basics of contraception, termination of pregnancy and infertility.
- describe the normal course of pregnancy and delivery.

Teaching methods

Opintojen sisältö:
- Naistentautien yleisimmät tutkimukset
- Yleisimmät naistentaudit
- Perhesuunnittelu
- Raskaus ja synnytys
Oppiminen tapahtuu monipuolisten tehtävien avulla. Opinnot toteutetaan Laurean Optiman työtilassa verkko-opintoina.

Time and location

Opintojakso toteutetaan 7.1-31.5.2019 välisenä aikana. Tarkemmat päivämäärät näkyvät opintojakson Optima-alustalla.

Learning materials and recommended literature

Oppimistehtäviin liittyvä aineisto on sähköisenä ja linkitettynä tehtävänantoihin.
Osa aineistosta on lisenssoituja (esim. Duodecimin Terveysportin digikirjat, Sanoma Pron animaatiot / hankittuina Laureassa). Jos nämä aineistot eivät ole omassa ammattikorkeakoulussasi käytössä, Duodecimin kirjoja löytyy printtiversioina ja animaatioita englanninkielisinä netistä.

Student workload

Virtuaaliopinnot 1 op on 27 tuntia opiskelijan työaikaa. Opintoihin kannattaa tehdä oma ajankäytön suunnitelma ja noudattaa sitä huolellisesti.

Further information

Opintojakson orientaatio pidetään 8.1.2019 klo 15 alussa virtuaalisesti. Tapaaminen nauhoitetaan ja tallenne on katsottavissa Optiman työtilassa olevan linkin kautta.

Huom! Laureassa nämä opinnot kuuluvat samansisältöisinä terveysalan pakollisiin opintojaksoihin moduulissa 4. Varmista, ettet ole suorittanut tätä opintojaksoa jo aiemmin! Naistentautien ja synnytysten opintojaksoa suositellaan opiskelijoille, jotka ovat suorittaneet vähintää 2. moduulin opinnot.

Evaluation scale

Approved/Failed

Go back to top of page