Introduction to Evidence-based Nursing (3cr)
Code: SH00BY54-3051
General information
- Timing
- 01.01.2026 - 31.07.2026
- Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 3 cr
- Local portion
- 2 cr
- Virtual proportion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Tikkurila
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Sairaanhoitajakoulutus (SHV2), Laurea Tikkurila (Finnish)
- Teachers
- Minna Launonen
- Teacher in charge
- Minna Launonen
- Groups
-
SHV2M26KASairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, K26, Tikkurila
- Study unit
- SH00BY54
Learning outcomes
The student is able to
- define the meaning of evidence-based information and how it is produced, summarised and distributed
- describe the nurse's/public health nurse's role in evidence-based care and commit to implementing it
- describe the significance of different types of information in client contacts and evidence-based nursing in health care services
- search for information in the most common nursing and other health science databases
- critically assess and apply national and international research data
- describe the basic Information related to copyright and mark reference sources
- apply the basics of reporting and scientific writing
- present information in different ways, taking the target group and its needs into account
- acquire basic presentation skills and use them in practise
- display a positive attitude towards research and evidence-based nursing
- discuss the significance of human rights, values of nursing, ethical principles and instructions in nursing and their own work
- recognise the existence of ethical conflicts and propose justified solutions to them
Teaching methods
Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö. Opinnolla on aikataulutettua opetusta tai ohjausta sekä kampuksella että etänä. Etäopetusta ei tallenneta. Opinnossa on pari- tai ryhmätyöskentelyä. Osasta tehtäviä opettaja antaa henkilökohtaista palautetta sekä voidaan hyödyntää myös ja vertaispalautteenantoa.
Opintojakso sisältää:
1. Lähiopetusta joko kampuksella tai reaaliaikaisesti zoomissa. Aikataulu ja paikka löytyvät lukujärjestyksestä.
2. Pienryhmätyöskentelyä
3. Opiskelijan itsenäistä opiskelua.
4. Tenttejä ja arvioitavia tehtäväpalautuksia Canvas-oppimisalustall
Alternative completion methods of implementation
Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Valinnainen suoritustapa: työn opinnollistaminen. Työn opinnollistaminen tapahtuu tekemällä sairaanhoitajan osaamiseen liittyviä koulun antamia tehtäviä.
Student workload
Opintojakson laajuus 3op.
1op / 27h
Osa 1. Näyttöön perustuva hoitotyö 1op
Osa 2. Tiedonhaku (sis. ed. opintoon)
Osa 3. Hoitotyön filosofiset ja eettiset perusteet 1op
Osa 4. Kirjallinen ja suullinen viestintä 1op
Content and scheduling
Näyttöön perustuvassa hoitotyössä opiskellaan näyttöön perustuvan tiedon perusperiaatteita, miten tietoa haetaan eri tietokannoista ja missä sitä käytetään.
Hoitotyön filosofiset ja eetiset perusteet sisältävät mm.etiikan peruskäsitteet sekä hoitotyötä ohjaavat eettiset periaatteet. Lisäksi keskustellaan hoitotyön eettisyyteen liittyvistä osa-alueista, mm. kollegiaalisuus, ammattieettiset ohjeistukset.
Viestinnässä perehdytään mm. tieteelliseen kirjoittamiseen. lähteiden referointiin sekä
suulliseen esittämiseen.
Evaluation scale
H-5