ECEC Plan in a Nutshell (1 cr)
Code: AV00CE40-3002
General information
- Enrollment
-
24.11.2025 - 17.05.2026
Registration for introductions has not started yet.
- Timing
-
01.12.2025 - 15.06.2026
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 1 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 600
Learning outcomes
The student is able to
- apply the early childhood education plan as a guiding document
- describe the importance of the child's participation and active agency in early childhood education
- describe the importance of goal-oriented early childhood education and cooperation with guardians
Location and time
Verkossa Canvas/Digicampus-oppimisympäristössä toteutuksen voimassaolon sisällä. Katso Ajoitus.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Exam schedules
Toteutuksen työtila on avoinna toteutuksen päättymispäivän loppuun saakka (ks. ajoitus) ja kaikki tehtävät tulee olla tehtynä ennen työtilan sulkeutumista.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Evaluation scale
Approved/Failed
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Myös YAMK-opiskelija voi suorittaa opintojakson tai liittyä opintojaksoon sen sisältöihin perehtymiseksi, mutta opintojaksoa ei voi sisällyttää YAMK-tutkintoon.
Laurean tutkinto-opiskelijat ja polkuopiskelijat sekä ristiinopiskelijat ilmoittautuvat opinnolle Pakin kautta. Ilmoittautumisia hyväksytään lähes päivittäin, joten pääset aloittamaan opinnon joustavasti, kun sinulle sopii. Avoimen amk:n opiskelijat ilmoittautuvat Laurea Smartin kautta.
Mikäli suoritus ei valmistu toteutuksen päättymispäivään mennessä, voi opiskelija ilmoittautua seuraavalle toteutukselle. Kesken jääneen suorituksen tehtäviä ei voida siirtää seuraavalle toteutukselle, vaan tehtävät tulee tehdä uudelleen.
Mahdolliset yhteydenotot sisältöasioissa vastuuopettajaan ja muissa asioissa osoitteeseen mooc@laurea.fi.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa.