Skip to main content

Social Care Work with Adults and Social Guidance (5cr)

Code: TO00BZ70-3007

General information


Enrollment
24.11.2025 - 30.11.2025
Registration for the implementation has ended.
Timing
03.02.2026 - 28.04.2026
Implementation is running.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual proportion
5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
20 Sosiaali- ja terveysala
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
40 - 60
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Ari Heikkinen
Anne Putkonen
Teacher in charge
Anne Putkonen
Groups
TOS225SY
Täydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S25, Terveys- ja hyvinvointialat
Study unit
TO00BZ70

Learning outcomes

The student is able to
- describe the phenomena related to client relationships in social work with adults and social guidance, and understand the societal background of these phenomena
- describe the theoretical premises, legislative premises and operating environments for social care work with adults and social guidance

Teaching methods

Kiinnostaako sinua sosiaaliohjaus työikäisten parissa?

Opintojakson aikana muodostuu käsitys, miten sosiaaliohjausta määritellään ja miten sitä toteutetaan työikäisten parissa eri toimintaympäristöissä.

Opintojakso on vuorovaikutteinen verkossa toteutettava (Zoom-sovellus). Kontaktitunteja ei tallenneta. Kontaktitunneille vierailijoina osallistuu sosiaaliohjaajia työikäisten palveluista ja kokemusasiantuntijoita.

Toteutuksella noudatetaan Laurean tekoälyohjeistusta. Tarkemmat ohjeet on kirjattu tehtävänantoihin Canvasissa.

Time and location

Opetus toteutetaan verkossa (Zoom), kts. opintojakson aikataulu.

Learning materials and recommended literature

Oppimateriaalit ja suositeltava kirjallisuus ilmoitetaan opintojakson Canvas-oppimisympäristössä.

Alternative completion methods of implementation

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija jättämällä osaamisanalyysin, ole yhteydessä anne.putkonen@laurea.fi. Osaamisanalyysissa opiskelija perustelee jakson kaikkiin osaamistavoitteisiin nähden oikeuttaan suorittaa jakso näyttötehtävällä.

Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella.

Co-operation with working life and/or RDI

Opintojaksolla vierailee useita työelämän asiantuntijoita sekä kokemusasiantuntijoita.

Important dates

Tutkintosäännön mukaan opiskelijan on oltava ensimmäisellä kerralla 3.2.2026 läsnä. Mikäli perustellusta syystä (esim. sairastuminen) ei voi osallistua, ilmoita asiasta ennen tapaamista jakson vastuuopettajalle (anne.putkonen@laurea.fi).

Läsnäolovelvoite on aloitus 3.2., lopetus 28.4., sekä 16.3. jolloin Sosiaaliohjauksen käsite tutuksi-oppimistehtävää puretaan.

Student workload

1 op vastaa noin 27 tuntia opiskelijalle työskentelyä.

Content and scheduling

1. Verkkokontaktit ja reflektiokirjoitus1 op/arvioidaan hyväksytty-hylätty.

2. Oppimistehtävä: Sosiaaliohjauksen käsite tutuksi-posteri, 2 op/ arvioidaan T1-K5/hylätty.

3. Oppimistehtävä: Sosiaaliohjaajan haastattelu, 2 op/ arvioidaan T1-K5/hylätty.


Ensimmäinen oppimistehtävä tehdään pienryhmässä siten, että aikaa kirjoituksen tekemiseen varataan kullekin verkkokontaktikerralle. Kaksi muuta oppimistehtävää tehdään itsenäisesti. Jaksolla ei ole projektityöskentelyä.

Further information

OPPIMISTEHTÄVIEN OHJEISTUS

REFLEKTIOKIRJOITUS
Kunkin verkkokontaktin lopuksi keskustellaan tunnin sisällöstä ja kirjoitetaan yhteenveto pienryhmässä. Kirjoituksen sisältö: 1) tiivistelmä verkkokontaktin keskeisestä asiasisällöstä ja 2) Miten käsitellyt asiat tukivat omaa ammatillista kehittymistä. Kirjoitus on lyhyt, noin 5-10 virkettä. Hyväksyttyyn suorittamiseen pitää olla vähintään kolme reflektiokirjoitusta (lisäksi läsnäolovelvoite on jakson aloituksessa 3.2. ja lopetuksessa 28.4., sekä 16.3. jolloin Sosiaaliohjauksen käsite tutuksi-oppimistehtävää puretaan).

SOSIAALIOHJAUKSEN KÄSITE TUTUKSI-POSTERI
Työikäisten sosiaaliohjauksen lähtökohtiin perehdytään lähdeteoksien avulla. Tieto kootaan posteriin, jossa vastataan kysymyksiin: “Mistä puhutaan, kun puhutaan sosiaaliohjauksesta aikuisten parissa”/“Mitä sosiaaliohjaus aikuisten parissa on?”

SOSIAALIOHJAAJAN HAASTATTELU
Oppimistehtävässä haastatellaan vapaavalintaisesti työikäisten palveluissa toimivaa sosiaaliohjaajaa työnkuvasta sekä ajankohtaisista, yhteiskunnallisista ilmiöistä, joita hän työssään kohtaa. Yhteiskunnallista ilmiötä tarkastellaan myös lähdeteoksien avulla.

Evaluation scale

H-5

Evaluation methods and criteria

Arviointikriteerit ilmoitetaan oppimistehtävän ohjeistuksen yhteydessä Canvasissa.

Assessment criteria, satisfactory (1-2)

Opiskelija osaa
Ammatillinen tietoperusta, tiedonhaku ja raportointi:
-käyttää johdonmukaisesti ammattikäsitteitä ja osoittaa perehtyneensä tietoperustaan
-raportoida ja viestiä ammattimaisesti
Ammatillinen toiminta ja työelämän kehittäminen
toimia itsenäisesti toimintaympäristö huomioiden
ottaa vastuuta asiakkaan ja /tai yhteistyötahon kanssa toimimisesta ja heidän tarpeisiinsa vastaamisesta
Arvioidaan soveltuvin osin: ryhmätyötaidot, johtaminen ja vastuullisuus
kuvata oman toimintansa merkitystä yhteistyön onnistumiseksi
kuvata osaamistaan suhteessa opinnon osaamistavoitteisiin

Assessment criteria, good (3-4)

Opiskelija osaa
Ammatillinen tietoperusta, tiedonhaku ja raportointi
- arvioida kriittisesti tietoa ja perustella toimintaansa tutkitun tiedon avulla

Ammatillinen toiminta ja työelämän kehittäminen
-esittää ratkaisuja ammatillisiin tehtäviin luovuutta hyödyntäen
-edistää ammatillista yhteistyötä sekä kehittää asiakas- tai kumppanisuhdetta

Arvioidaan soveltuvin osin: ryhmätyötaidot, johtaminen ja vastuullisuus
-edistää toiminnallaan ryhmän yrittäjämäistä ja vastuullista työskentelyotetta
- kuvata oman osaamisensa kehittymistä suhteessa opinnon osaamistavoitteisiin

Assessment criteria, excellent (5)

Opiskelija osaa
Ammatillinen tietoperusta, tiedonhaku ja raportointi
- analysoida hankittua tietoa ja tehdä päätelmiä sekä yhdistää teoreettisen ja kokemuksellisen tiedon toisiinsa

Ammatillinen toiminta ja työelämän kehittäminen
-arvioida tuotetun tiedon, taidon tai idean sovellettavuutta ja vaikuttavuutta muihin yhteyksiin
-ennakoida asiakkaan ja/tai yhteistyötahojen tarpeita

Arvioidaan soveltuvin osin: ryhmätyötaidot, johtaminen ja vastuullisuus
-arvioida ja kehittää ryhmän yrittäjämäistä ja vastuullista työskentelyotetta
-arvioida osaamisen hyödyntämismahdollisuuksia sekä suunnitella omaa ja ryhmän kehittymistä

Go back to top of page