State as a Workplace (1cr)
Code: TO00CE16-3001
General information
- Enrollment
- 28.02.2025 - 18.05.2025
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 28.03.2025 - 15.06.2025
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 1 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 0 - 600
- Teachers
- Nelli Nieminen
- Emmi Salmikangas
- Jaana Paasu
- Teacher in charge
- Jaana Paasu
- Study unit
- TO00CE16
Learning outcomes
The student is able to:
- describe the role of the state, its diverse tasks, and its actors
- explain what it is like to work for the state and how the state conducts recruitment
- assess the skills needed in the state sector and the development opportunities available through state employment
Teaching methods
Implementation plan available in Finnish.
Time and location
Verkossa Canvas-oppimisympäristössä toteutuksen voimassaolon sisällä. Katso Ajoitus.
Learning materials and recommended literature
Opintojakso perustuu eOppivan Työtä Suomen Parhaaksi -kurssiin (2h).
Canvasin työtilassa on kerrottu lisämateriaali moduuleittain.
Important dates
Toteutuksen työtila on avoinna toteutuksen päättymispäivän loppuun saakka (ks. ajoitus) ja kaikki tehtävät tulee olla tehtynä ennen työtilan sulkeutumista.
Student workload
Opintojakso on yksi opintopiste eli laskennallisesti 27 tuntia.
Content and scheduling
Opintojakso etenee Canvasin työtilassa olevien moduulien mukaisesti.
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa. Myös YAMK-opiskelija voi suorittaa opintojakson tai liittyä opintojaksoon sen sisältöihin perehtymiseksi, mutta opintojaksoa ei voi sisällyttää YAMK-tutkintoon. Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä.
Laurean tutkinto-opiskelijat ja polkuopiskelijat ilmoittautuvat opinnolle Pakin kautta. Ilmoittautumisia hyväksytään lähes päivittäin, joten pääset aloittamaan opinnon joustavasti kun sinulle sopii. Saat suoritusmerkinnän opinnosta noin kahden viikon kuluessa suorituksen valmistumisesta. Loma-aikoina ilmoittautumisia hyväksytään ja suoritusmerkintöjä kirjataan harvemmin.
Mikäli suoritus ei valmistu toteutuksen päättymispäivään mennessä, voi opiskelija ilmoittautua seuraavalle toteutukselle. Kesken jääneen suorituksen tehtäviä ei voida siirtää seuraavalle toteutukselle, vaan tehtävät tulee tehdä uudelleen.
Mahdolliset yhteydenotot sisältöasioissa vastuuopettajaan ja muissa asioissa osoitteeseen mooc@laurea.fi.
Assessment criteria, approved/failed
Opintojakson moduulit ovat suoritettu ohjeiden mukaisesti.
Evaluation scale
Approved/Failed