Skip to main content

Management of the Personnel and Sales of a Department in Retail Trade (5 cr)

Code: R0391-3005

General information


Enrollment
19.05.2025 - 25.05.2025
Registration for introductions has not started yet.
Timing
01.09.2025 - 31.12.2025
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
0 cr
Virtual proportion
5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Unit
10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
0 - 100
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOY2), Yhteiset opinnot
Teachers
Petri Oikkonen
Teacher in charge
Petri Oikkonen
Study unit
R0391

Learning outcomes

The student is able to
- sell himself to get a job in a store
- manage the risks and security of a retail store
- take the leadership of a work team at department level, stressing active sales work
- manage the sales process of at department level of retail store

Location and time

Osaamispolun opinnot suoritetaan 100-prosenttisesti verkko-opintoina K-kauppiasliiton virtuaaliympäristössä. Opinnot suoritetaan itsenäisenä opiskeluna, eikä kontaktiopetusta ole.

Teaching methods

Tämä opintojakso on osa Kauppa- ja yrittäjyyspolkua, jonka tavoitteena on antaa opiskelijoille valmiudet kaupan alan vastuutehtäviin, esim. osastovastaavan tai myymäläpäällikön tehtäviin. Opintojen kautta opiskelijat saavat kattavan kuvan vähittäiskaupan monipuolisista työtehtävistä. Voit halutessasi suorittaa myös vain tämän opintojakson.

Opintojakso suoritetaan täysin itsenäisesti verkossa Howspace alustalla. Saat sähköpostitse rekisteröitymisohjeet Howspaceen ennen opintojakson alkua.

Etenet opintojaksolla erilaisia tehtäviä suorittamalla. Tehtävät ovat monipuolisia ja edellyttävät opiskelijalta paneutumista käsiteltäviin aiheisiin. Tehtävät vievät aikaa, mutta niitä suorittamalla opiskelija saa hyvän kuvan vähittäiskaupan toimialasta ja työtehtävistä. Opiskelijalta edellytetään määrätietoisuutta ja kykyä suoriutua haastavammistakin tehtäväkokonaisuuksista.

Employer connections

Opintojen sisällöstä vastaa K-kauppiaiden yhteistyö- ja edunvalvonta K-Kauppiasliitto ry.

Exam schedules

Opintojakson kaikki tehtävät suoritetaan itsenäisesti aikavälillä 1.8.-31.12.2025

Content scheduling

Opintojaksolla opitaan kaupasta työpaikkana sekä sen turvallisuusjohtamisesta ja riskienhallinnasta. Lisäksi pohditaan kaupan alan myynnin sekä henkilöstön johtamista.

Opintojakson rakenne:

1. Kauppa työpaikkana
2. Kaupan turvallisuus ja riskienhallinta
3. Henkilöstön johtaminen ja kehittäminen
4. Myynnin johtaminen

Evaluation scale

H-5

Further information

Jos haluat suorittaa koko Kauppa- ja yrittäjyyspolun, ilmoittaudu tämän opintojakson lisäksi Kaupan toimintaympäristö ja kilpailukeinot (5 op) ja Tunnusluvut ja johtaminen (5 op) -opintojaksoille 3AMK:n kautta. Suoritettuasi kaikki kolme Kauppa ja Yrittäjyys-opintojen osiota vuoden sisällä saat haettua 300€ stipendin K-kauppiasliitolta.

Go back to top of page