Leading International Project Team (5 cr)
Code: TO00BW23-3004
General information
- Enrollment
-
25.11.2024 - 03.03.2025
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
18.03.2025 - 20.05.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 2.5 cr
- Virtual proportion
- 2.5 cr
- RDI proportion
- 2.5 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Tikkurila
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 10 - 20
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
- Teachers
- Elina Wainio
- Teacher in charge
- Elina Wainio
- Groups
-
HLV223KNLiiketalouden koulutus, projektijohtaminen, päivätoteutus, K23, Tikkurila
-
HLV223SNLiiketalouden koulutus, projektijohtaminen, päivätoteutus, S23, Tikkurila
-
TOH224SYTäydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S24, Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
- Study unit
- TO00BW23
Learning outcomes
The student is able to
- take into account the specifics and challenges of an international team when leading the team
- take into account and utilize the diversity of team members and their differences in behavior
- foster good team spirit to enable effective working
- lead a virtual team
Location and time
Lähiopetus tapahtuu ajalla 18.3.-20.5.2025 Tikkurilan kampuksella, tiimitapaamiset verkossa.
Tarkempi aikataulu löytyy Lukkarikoneesta/Tuudosta.
Laurea pidättää oikeuden mahdollisiin perusteltuihin muutoksiin.
Materials
Oppimateriaali ilmoitetaan opinnon alussa.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Opintojaksolla on työelämäyhteistyötä.
Exam schedules
Osallistuminen aloituskerralle, intensiiviviikon lähikerroille sekä verkkotapaamisiin on välttämätöntä.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
International connections
Opintojakso toteutetaan osittain Erasmus+ -rahoitteisesti yhteistyössä paraguaylaisen yksityisen yliopiston UNAEn kanssa.
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Kannattaa keskustella ensin opintojakson vastuuopettajan kanssa mahdollisuudesta poikkeavaan suoritukseen.
Student workload
Opintojakso kerryttää 5 opintopistettä. Yksi opintopiste vastaa 27 tuntia opiskelijan työtä.
Content scheduling
Tämä opintojakso antaa aidon kokemuksen työskentelystä kansainvälisessä projektissa, sillä sen toteuttajakumppanina on yksityinen yliopisto UNAE Paraguaysta, Etelä-Ameriikasta. Opinto kasvattaa kansainvälistä kompetenssia niin teorian kuin käytännönkin tasolla. Sisältö käsittelee muun muassa monimuotoisuutta kulttuurin, tapojen ja etiikan pohjalta; tiimit- ja projektityöskentelyä virtuaalisesti ja johtajuutta kansainvälisessä ympäristössä. Opinnon tehtävät suoritetaan vaiheittain tiimityönä. Opetus tapahtuu pääsiassa englanniksi mutta myös suomea käytetään ymmärtämisen helpottamiseksi.
Opintojakso alkaa intensiiviviikolla UNAEn opiskelijaryhmän vieraillessa Laureassa. Jatkossa opintoon sisältyy lähiopetusta Tikkurilan kampuksella sekä UNAEn opiskelijoiden tapaamisia verkossa. Osallistuminen aloituskerralle on pakollinen tutkintosäännön mukaisesti. Myös osallistuminen intensiiviviikon lähikerroille 19.-20.3.2025 sekä jatkon verkkotapaamisiin on välttämätöntä. Oppimisympäristönä on Teams.
Arviointi perustuu tiimitehtävien suorituksiin. Opetus- ja suorituskieli on pääasiallisesti englanti, jonka osaamistasolle ei ole vaatimuksia: ihan perustaidoilla pärjää vallan mainiosti.
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä.