Functional Testing of Software (5 cr)
Code: TO00BR57-3010
General information
- Enrollment
-
19.05.2025 - 10.06.2025
Registration for the implementation has begun.
- Timing
-
28.08.2025 - 31.10.2025
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TON2), Tietojenkäsittely ja tietoliikenne (ICT)
- Complementary competence, bachelor's studies in English (CCN2), Information and Communication Technologies (ICT)
- Teachers
- Outi Grotenfelt
- Teacher in charge
- Outi Grotenfelt
- Groups
-
CCN225SYComplementary competence (bachelor’s studies in English), S25, Information and Communication Technologies (ICT)
-
TON225SYTäydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S25, Tietojenkäsittely ja tietoliikenne (ICT)
- Study unit
- TO00BR57
Learning outcomes
The student is able to
- explain basic concepts, principles and terms of testing
- design test cases in different testing environments
- run functional and non-functional testing
- apply different testing methods and techniques
- report the results of testing reasonably
- analyze the relevance of testing
- sort different roles and tasks in software testing and understand their meaning
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Oppimateriaalina käytetään Canvasissa olevaa materiaalia sekä verkosta löytyviä materiaaleja.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Mikäli kurssille saadaan jokin yrityksen testattava tietojärjestelmä niin sitä voidaan käyttää.
Exam schedules
Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:
Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa. Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Content scheduling
Kurssin sisältö löytyy Canvasista:
1. Johdanto testaukseen
2. Testaus periaatteet, testaus tasot ja ketterä kehitys
3. Testausprosessi ja testaussuunnittelu
4. Katselmointien rooli testauksessa
5. Testiautomaation merkitys
6. Testaustekniikat, tasot ja tyypit
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Ennen kurssille osallistumista on hyvä olla käsitys ohjelmista, ohjelmoinnista ja ohjelmien perustestauksesta