Medication Treatment and Medication Calculations 1. (4 cr)
Code: SH00BY57-3024
General information
- Enrollment
-
25.11.2024 - 01.12.2024
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.01.2025 - 31.07.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 4 cr
- Local portion
- 2 cr
- Virtual proportion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Porvoo
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Sairaanhoitajakoulutus (SHP2), Laurea Porvoo (Finnish)
- Teachers
- Taina Heinonen
- Teacher in charge
- Taina Heinonen
- Groups
-
SHP225KASairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, K25, Porvoo
- Study unit
- SH00BY57
Learning outcomes
The student is able to
- calculate medication doses correctly
- apply the legislation and information guidance related to medication treatment
- provide safe medication treatment
- administer medication treatment via the enteral and topical routes and as injections
- use different pharmaceutical databases
Location and time
Laurean Porvoon kampus, 01.01.2025 - 31.07.2025
Materials
CANVAS -oppimisalustalla on kattavasti oppimateriaalia ja alla on esimerkinomaisesti millaisia linkkejä on saatavilla opintojen tueksi:
-DOSE (Käyttäjätunnus: LAMK, Salasana: LAMK0921) Links to an external site.
-Finlex https://www.finlex.fi/fi/Links to an external site.
-Lääkelaki 10.7.1987 /395 https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1987/19870395Links to an external site.
-Lääkeasetus 24.7.1987/693 https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1987/19870693Links to an external site.
-Huumausainelaki 30.5.2008/373 https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2008/20080373Links to an external site.
-Sairaanhoitajien eettiset ohjeet.Links to an external site. Sairaanhoitajaliitto.
-Fimea. Sairaaloiden ja terveyskeskusten lääkehuolto.Links to an external site.
-Fimea. Kasvisrohdoslääkkeet ja homeaopaattiset valmisteet. Links to an external site.
-Saano S. & Taam-Ukkonen M. 2020. Lääkehoidon käsikirja. Sanoma Pro. Verkossa saatavilla: Ellibs e-kirjat (Laurean lisenssi) Links to an external site.
-Sosiaali- ja terveysministeriö. Lääkehoito ja lääkehuolto.Links to an external site.
Teaching methods
- Luennot kampuksella ja ZOOM - etäyhteydellä
- työpajat pakollisia kampuksella
- lääkelaskutentti kampuksella
- lääkehoidon nettitentti Proctorio tai Zoom-etäyhteydellä
Employer connections
EI
Exam schedules
Opintojakson aikataulut ilmoitetaan opintojakson orientaatiossa.
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Content scheduling
YDINSISÄLTÖ:
Lääkehoitoa ohjaava säädösperusta
Turvallisen lääkehoidon prosessi ja lääkehoitosuunnitelma
Lääkehoidon aseptiikka
Sairaanhoitajan rooli, tehtävät ja vastuu lääkehoidossa
Lääkkeenantoreitit ja –muodot
Lääkehuolto
Lääketeknologia
Perustieto lääkeaineallergioista ja anafylaksiasta
Lääkelaskenta: Yksikön muunnokset, prosenttilaskut, kiinteät ja nestemäiset lääkkeet, lääkkeen infuusionopeus ja antoaika, lääkeliuoksen valmistaminen ja laimentaminen, (perus)kaasulaskut
Työpajat: lääkkeiden jakaminen, injektiotyöpajat, subcutis-injektio (vatsan alue ja olkavarsi), intra-muskulaarinen(reisi) ja ventrogluteaalinen injektio
Evaluation scale
H-5