Basics of Digital Service (5 cr)
Code: ND00CC02-3002
General information
- Enrollment
-
19.05.2025 - 25.05.2025
Registration for the implementation has begun.
- Timing
-
22.08.2025 - 08.10.2025
The implementation has not yet started.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- RDI proportion
- 2 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Tikkurila
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 80
- Degree programmes
- Degree Programme in Business Information Technology, Developing Digital Services (NDV2), Laurea Tikkurila (in Finnish)
- Teachers
- Outi Loikkanen
- Teacher in charge
- Outi Loikkanen
- Groups
-
NDV225SNTietojenkäsittelyn koulutus, digitaalisten palveluiden kehittäminen, päivätoteutus, S25, Tikkurila
- Study unit
- ND00CC02
Learning outcomes
The student is able to
- describe the opportunities of digital services as part of the digitalisation of society
- explain the areas of software development and software development methods
- explain the software development processes and supporting automation solutions
- improve the quality of digital services by improving user experience, usability and accessibility
Location and time
Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.
Materials
Opinnon materiaali löytyy Canvas-oppimisalustalta, johon saat pääsyn viimeistään opinnon alkaessa.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
Tehdään verkkosivujen käytettävyys- tai saavutettavuusarviointi Laurean avainkumppanille tai muulle yritykselle.
Exam schedules
Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:
Esittäytyminen keskustelualueella viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Mikäli opiskelija ei vahvista osallistumaan tällä tavoin toimien, hänen ilmoittautumisensa toteutukselle hylätään ja tilalle voidaan ottaa toinen opiskelija.
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan;opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu.Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa. Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Vastaavalla koulutusalalla suoritetut, Laurean opintojakson osaamistavoitteita vastaavat korkeakoulutasoiset kieliopinnot voidaan hyväksilukea. Tarkemmin opiskelijaintrassa https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_opintojensuunnittelu/SitePages/Hyv%C3%A4ksiluku.aspx.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Content scheduling
Opintojaksolla tutustutaan digitaalisten palvelujen rooliin yhteiskunnan digitalisoitumisessa ja niiden kehittämismahdollisuuksiin. Opiskelija oppii parantamaan palveluiden laatua käyttäjäkokemuksen, käytettävyyden ja saavutettavuuden näkökulmista. Opintojaksolla tehdään ryhmätyönä verkkosivujen käytettävyys- tai saavutettavuusarviointi. Lisäksi jaksolla perehdytään ohjelmistokehityksen keskeisiin osa-alueisiin, menetelmiin ja automaation hyödyntämiseen kehitysprosessissa.
Oppimistavoitteet:
Tällä opintojaksolla opit
- kuvaamaan digitaalisen palvelun mahdollisuuksia osana yhteiskunnan digitalisoitumista
- kehittämään digitaalisen palvelun laatua parantamalla käyttäjäkokemusta, käytettävyyttä ja saavutettavuutta
- tuntemaan ohjelmistokehityksen osa-alueet ja ohjelmistokehitysmenetelmät
- kuvaamaan ohjelmistokehittämisen prosessit ja sitä tukevat automaatioratkaisut
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Tämä on opiskelijan nähtävillä oppimisalusta Canvasissa.