Skip to main content

Project Management and Communication (5 cr)

Code: YY00BW72-3090

General information


Enrollment
19.05.2025 - 25.05.2025
Registration for the implementation has ended.
Timing
26.08.2025 - 30.11.2025
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
2 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
Campus
Laurea Hyvinkää
Teaching languages
Finnish
Seats
40 - 80
Degree programmes
Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen (HLBV), Laurea yhteinen
Teachers
Aapo Hollanti
Leena Ukko
Monika Cseh
Mervi Talonen
Teacher in charge
Mervi Talonen
Groups
HLB2225SA
Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen, monimuotototeutus, S25, Hyvinkää
HLB225SA
Liiketalouden koulutus, oikeustradenomin koulutus, monimuotototeutus, S25, Hyvinkää
Study unit
YY00BW72

Learning outcomes

The student is able to
- plan and report on the progress of a project, taking different elements of project management into consideration and using basic project management tools
- write text that is based on research results, using reliable field-specific sources and referencing
- communicate in a goal-oriented way, taking the target group and needs into consideration
- utilise IT tools in project management and communication

Location and time

Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi. Laurea pidättää oikeudet muutoksiin.

Materials

Mäntyneva Mikko (2016) Hallittu projekti:
Hallittu projekti : jäntevästä suunnittelusta menestykselliseen toteutukseen
https://laurea.finna.fi/Record/nelli01.5420000000560725?sid=2954055099

Vilkka Hanna (2020): Akateemisen lukemisen ja kirjoittamisen opas
https://www.finna.fi/Record/3amk.281600?sid=4864589827

Teaching methods

Monimuotototeutus:

Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö. Opinnolla on aikataulutettua opetusta tai ohjausta sekä Hyvinkään kampuksella Rauhala-salissa (auditorio) että etänä. Etäopetus mahdollisuuksien mukaan tallennetaan ja tallenne on katsottavissa jälkikäteen.Opettajan kanssa sovitaan erikseen käytänteestä. Opinnossa on pari- tai ryhmätyöskentelyä. Tehtävistä annetaan henkilökohtaista palautetta opettajan toimesta sekä hyödynnetään vertaispalautteenantoa.

Exam schedules

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Ensimmäinen tapaaminen Hyvinkään kampuksella Rauhala-salissa (auditorio) tiistaina 26. elokuuta 2025.

Tenttien ja tehtävien palautusaikataulut ilmoitetaan Canvasissa.

Completion alternatives

Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.

Student workload

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä.

Content scheduling

Projektinhallinnan ja viestinnän opinto on tarkoitettu suoritettavaksi yhtäaikaa perusopintohin kuuluvan P2P projektin kanssa.

Evaluation scale

H-5

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa.

Go back to top of page