Placement 1 (15 cr)
Code: R0220-3125
General information
- Timing
-
01.01.2025 - 31.12.2025
Implementation is running.
- Number of ECTS credits allocated
- 15 cr
- Local portion
- 15 cr
- RDI proportion
- 15 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- 10 Liiketalous-, tietojenkäsittely- ja palvelualat
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 1 - 100
- Degree programmes
- Liiketalouden koulutus (HLB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
- Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen (HLBV), Laurea yhteinen
- Teachers
- Taru Tallgren
- Teacher in charge
- Taru Tallgren
- Groups
-
HLB225KALiiketalouden koulutus, oikeudellinen osaaminen, monimuotototeutus, K25, Hyvinkää
-
HLB225KA2Liiketalouden koulutus, projektijohtaminen, monimuotototeutus, K25, Hyvinkää
- Study unit
- R0220
Learning outcomes
The students are able to
- apply into practice what they have learned
- analyse and develop the content and methods of their own work
- participate in the development of practices and business processes in the company in which the placement is completed
- develop their business competencies
- evaluate their competencies and their development
Location and time
Harjoittelu 1 voidaan hyväksyttää osaamisen näyttönä aikaisemman työkokemuksen perusteella. Päätöksen tekee Taru Tallgren, joka varmistaa työkokemuksen sisällön ja laajuuden vastaavan Laurean opetussuunnilmaan.
Aloita harjoittelun näyttöprosessi toimittamalla työtodistus sähköpostilla Taru Tallgrenille. Työtodistuksen osalta tehdyn myönteisen päätöksen jälkeen opiskelija kirjoittaa oppimistehtävä 1 ja lähettää sen Taru Tallgrenille.
Ohje oppimistehtävään löytyy: https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_harjoittelu/SitePages/Tradenomien-harjoitteluohjeet.aspx
Tutkintosäännön (2024) mukaan opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu.
Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa. Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Materials
Tunnista ja kuvaa oppimistehtävässäsi työhösi /harjoitteluusi sisältyvistä kehittämisnäkökulmista tai -tarpeista. Ks. harjoitteluohjeet:
https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_harjoittelu/SitePages/Tradenomien-harjoitteluohjeet.aspx
Teaching methods
Harjoitteluohjeet ovat luettavissa opiskelijaintrassa:
https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_harjoittelu/SitePages/Tradenomien-harjoitteluohjeet.aspx
Kaikista liiketalouden harjoitteluasioista vastaa Hyvinkään liiketalouden opinnoissa Taru Tallgren. Annan mielelläni lisätietoa ja ohjeistusta / taru.tallgren@laurea.fi
Harjoittelu 1 suoritetaan opiskelijan oman opiskelusuunnitelman mukaisessa aikataulussa
Exam schedules
Opiskelija voi edetä harjoitteluissaan oman opiskelu- ja aikataulusuunnitelmansa mukaisesti.
International connections
Harjoittelu on mahdollista suorittaa myös ulkomailla. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta:
https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_kansainvalisyysjaopinnotulkomailla/SitePages/Harjoittelu-ulkomailla.aspx
Completion alternatives
Opiskelija voi edetä harjoitteluissaan oman opiskelu- ja aikataulusuunnitelmansa mukaisesti.
Student workload
Harjoittelu 1 15 op vastaa 400 työtuntia.
Assessment criteria, approved/failed
Osaamisen arviointi kohdistuu tavoitekuvauksiin ja osaamisen taso arvioidaan opinnon toteutussuunnitelmalla ilmoitetun arviointikriteeristön perusteella (Tutkintosääntö 2024).
Evaluation scale
Approved/Failed