Skip to main content

Medication Treatment and Medication Calculations 4. (1cr)

Code: SH00BY61-3008

General information


Enrollment
24.11.2025 - 30.11.2025
Registration for introductions has not started yet.
Timing
01.01.2026 - 31.07.2026
The implementation has not yet started.
Number of ECTS credits allocated
1 cr
Local portion
1 cr
Mode of delivery
Blended learning
Unit
20 Sosiaali- ja terveysala
Campus
Laurea Hyvinkää
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Sairaanhoitajakoulutus (SHB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
Teachers
Katja Laukkanen
Teacher in charge
Pirkko Rimpilä-Vanninen
Groups
SHB224SA
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää
SHB224SA2
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, S24, Hyvinkää, ryhmä 2
Study unit
SH00BY61

Learning outcomes

The student is able to
- calculate medication doses correctly
- provide safe medication and fluid therapy for pregnant or nursing women, children, and elderly people in different nursing environments.

Teaching methods

Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö ja opintojakso suoritetaan osittain itsenäisesti Canvasissa. Itsenäisesti opiskeltavan osuuden lisäksi opinnolla on aikataulutettua opetusta kampuksella. Opinnossa hyödynnetään ryhmätyöskentelyä. Palautteenanto: opintojakso sisältää opiskelijan itsenäistä työskentelyä Canvasissa, mistä ei tule erillistä palautetta opettajalta.

HUOM. Lääkehoito ja lääkelasku 4. opintojakson teoria ja lääkelaskut on suoritettava hyväksytysti ennen kotihoidon ja perhehoitotyön harjoittelun aloittamista.

Time and location

Katso opinnon aikataulut Lukkarikoneesta osoitteesta https://lukkarit.laurea.fi

Learning materials and recommended literature

Lääkehoito ja lääkelaskenta:Nikkola ym. (2021). Annos oivallusta. Harjoittelemalla lääkelaskennan osaajaksi. 6. uudistettu painos. Sanoma Pro Oy. Myös vanhempi painos soveltuu.
Lisäksi muu opettajan toimesta laadittu materiaali Canvasissa.

Important dates

Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:
Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.


1. Ensimmäinen kontaktikerta laskujen kanssa valmentaa lääkelaskukokeeseen (läsnäolovelvollisuus)_____
2. Lääkehoidon pienryhmäkohtaiset työpajat Hyvinkään kampuksella______ Pienryhmät muodostetaan Canvasin linkin kautta. Läsnäolovelvollisuus.
3. Lääkelaskennan kokeet Hyvinkään kampuksella. Kokeiden aikataulu nähtävissä lukujärjestyksessä.

Student workload

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.

Lääkelaskennan osaamisen kehittyminen jakaantuu lähiopetukseen (työpaja + koe) sekä opiskelijan itsenäiseen työskentelyyn. Opintojakso ei sisällä varsinaista lääkelaskennan opetusta, vaan opiskelija soveltaa lääkelaskennan osaamistaan työpajoissa opettajan tukemana. Lisäksi Canvasiin tulee opiskelijoiden itsenäisen harjoittelun tukemiseksi harjoituslaskuja sekä harjoituskokeita, joiden avulla opiskelija voi tunnistaa oman osaamisensa tason ja kohdentaa lääkelaskennan harjoittelua. Työpaja sisältää lääkelaskennan kertaamista ja soveltamista eri ikäisten lääkehoidon toteuttamisessa.

Content and scheduling

ERI IKÄISTEN LÄÄKEHOITO 0,5 op
-Raskaana olevanja synnyttäneen lääkehoito
-Lapsen neste- ja lääkehoito
-Ikääntyneen lääkehoito
-Lääkehoito kotihoidossa

LÄÄKELASKUT 0,5 op
-Painon mukaiset laskut
-Laimennukset

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Osallistumisen edellytyksenä on aina, että opetussuunnitelman mukaiset mahdolliset osaamisedeltävyydet (edeltävä opinto tai vastaava osaaminen) täyttyvät. Opiskelija vastaa itse edeltävyysehtojen huomioimisesta. Edellytyksenä on lääkehoito ja lääkelaskenta 1, 2 ja 3 hyväksytty suorittaminen.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

Lääkehoito ja lääkelasku 4. opintojakson teoria ja lääkelaskut on suoritettava hyväksytysti ennen kotihoidon ja perhehoitotyön harjoittelun aloittamista. MIkäli laskutyöpaja jää väliin ei se ole este mennä harjoitteluun.

Evaluation scale

Approved/Failed

Go back to top of page