Skip to main content

Pharmacolygy (1 cr)

Code: R0426-3008

General information


Enrollment
01.04.2024 - 07.04.2024
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.05.2024 - 31.08.2024
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
1 cr
Local portion
-0.5 cr
Virtual proportion
1.5 cr
Mode of delivery
Distance learning
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 80
Degree programmes
Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOS2), Terveys- ja hyvinvointialat
Teachers
Eliisa Kukkola
Teacher in charge
Eliisa Kukkola
Scheduling groups
Avoin AMK 1 (Size: 20 . Open UAS : 20.)
Small groups
Avoin AMK 1
Study unit
R0426

Learning outcomes

The student is able to
- describe the effects of various drugs
- list the core classifications of drug groups, drugs and medications

Location and time

Opintojakso toteutetaan virtuaalisesti Canvasissa1.5-31.7.2024 välisenä aikana, opiskelijan oman aikataulun mukaisesti.



Opintojakson vastuuopettaja: eliisa.kukkola@laurea.fi
Kurssin aloitusinfo 6.5.2024 klo 9-10 zoomissa. Läsnäolovelvoite tai opiskelija laittaa viestin, jos ei pysty osallistumaan aloitusinfoon.
Kurssi on osa kurssia lääkehoito- ja lääkelaskut 2, joten jos se on suoritettu, ei voi osallistua tälle kurssille. Canvas työtila on auki 1.5 lähtien, joten tehtäviä pääsee aloittamaan jo ennen kurssin aloitusinfoa.

Materials

Oppimistehtäviin liittyvä aineisto on sähköisenä ja linkitettynä tehtävänantoihin.
Osa aineistosta on lisensioituja (esim. Duodecimin Terveysportin digikirjat, Sanoma Pron animaatiot / hankittuina Laureassa). Pitää olla kotona kirjautunut etäkäyttäjänä, jotta näkyvät. Jos nämä aineistot eivät ole omassa ammattikorkeakoulussasi käytössä, Duodecimin kirjoja löytyy printtiversioina ja animaatioita englanninkielisinä netistä.

Teaching methods

Tehtäväkokonaisuus 1:
1 Sydän- ja verisuonisairauksien hoidoissa käytettävät lääkkeet
2 Veren hyytymiseen vaikuttavat lääkkeet
3 Hengityssairauksien lääkkeet
Tehtäväkokonaisuus 2
1 Ruoansulatuskanavan sairauksien lääkkeet
2. Diabeteslääkkeet
Tehtäväkokonaisuus 3
1. Neurologiset lääkkeet
2 Psyykenlääkkeet
3 Kipulääkkeet
Tehtäväkokonaisuus 4
1. Nivelreuman lääkkeet
2 Ihosairauksien lääkkeet
3 Kilpiraussairauksien lääkkeet
4 Mikrobilääkkeet
5 Syöpäsairauksien lääkkeet

Oppiminen tapahtuu monipuolisten tehtävien avulla. Opinnot toteutetaan Laurean Canvas työtilassa verkko-opintoina. Osaaminen testataan monivalintatentillä.

Exam schedules

Monivalintatestiä voi yrittää 3 kertaa ja se tehdää 31.7.2024 mennessä. Jälkikäteen ei ole mahdollista suorittaa tällä kurssilla.

Student workload

Virtuaaliopinnot 1,5 op on 40,5 tuntia opiskelijan työaikaa. Opintoihin kannattaa tehdä oma ajankäytön suunnitelma ja noudattaa sitä huolellisesti.

Evaluation scale

Approved/Failed

Further information

Opintojaksolle hyväksyt saavat sähköpostitse tietoa kurssin alkamisesta.
Ohjauksen ja viestinnän pääkanavana käytetään verkkoa ja Canvas oppimisalustaa.
Opintojakson orientaatio pidetään toukokuussa virtuaalisesti 6.5.2024 klo 9-10. Tässä on läsnäolovelvoite. Jos opiskelija ei pysty osallistumaan, on ilmoitettava opettajalle, jos haluaa kuitenkin osallistua kurssille. Osallistuminen opintojaksolle edellyttää aktiivisuutta Laurean ohjeiden mukaan. Jos ei osallistu ja ei tule ilmoitusta osallistumisesta, poistetaan kurssilta.
Huom! Laureassa nämä opinnot kuuluvat samansisältöisinä terveysalan pakollisiin opintojaksoihin. Varmista, ettet ole suorittanut tätä opintojaksoa jo aiemmin, kuuluu siis lääkehoito- ja lääkelaskut 2 kurssiin!

Go back to top of page