Financial Audit (5 cr)
Code: R0352-3012
General information
- Enrollment
-
20.05.2024 - 26.05.2024
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.10.2024 - 31.12.2024
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 40 - 60
- Degree programmes
- Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
- Teachers
- Arto Lindeberg
- Teacher in charge
- Arto Lindeberg
- Groups
-
TOH224SYTäydentävä osaaminen (amk-tutkinto), S24, Kauppa, hallinto ja oikeustieteet
- Study unit
- R0352
Learning outcomes
The student is able
- to plan the company's internal control, realise measures related to this control and report on it
- to describe the typical characteristics and obligations related to audits, and to act in accordance with these in tasks related to an audit
- to act responsibly in audit and internal control-related processes, and as a producer and user of data
Materials
Tilintarkastus: Normeista käytäntöön, Tomperi, Soile, 2018, Edita
Sisäinen tarkastus, Holopainen, Atte, 2013, Tietosaoma
Sisäinen tarkastus käytännössä, Niemi, Paula, 2018, Alma Talent
Tilinpäätösanalyysi, Niskanen & Niskanen, 2004, Edita
Yritystutkimuksen tilinpäätösanalyysi, Yritystutkimus ry, 2011, Gaudeamus
Teaching methods
Opintojaksolla opiskellaan tilintarkastuksen ja sisäisen tarkastuksen perusteita.
Opintojakso suoritetaan tehtävällä / tehtävillä.
Opintojakson toteutusta ja itsenäistä opiskelua tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö, mutta oppimisen kannalta on tärkeää ja hyödyllistä osallistua myös järjestettävään opetukseen ja ohjaukseen aikataulun mukaisesti.
Opintojakson toteutus verkossa, poislukien tutkintosäännön mukainen uusintatilaisuus, korotustilaisuus ja osaamisen näytöt. Ohjaus- ja opetustilaisuuden luennot nauhoitetaan, tai ne on korvattu minitallenteella. Tehtävien läpikäynti ja opiskelijoiden kysymysosuuksia ei nauhoiteta.
Jos käytätte raportin hiomiseen tekoälyä, kertokaa, miten sitä on käytetty.
Exam schedules
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
Ensimmäinen kerta on ilmoitettu lukujärjestyksessä. Mikäli et voi osallistua ensimmäiseen kertaan, ilmoitathan esteestä ja osallistumisestasi sähköpostitse viimeistään opinnon alkuun mennessä.
Verkko-opetusajankohdat lukujärjestyksessä. Tehtäväien ajankohdat Canvaksesa.
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Student workload
Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 27 tuntia opiskelijan tekemää työtä.
Content scheduling
Tilintarkastuksen ja sisäisen tarkastuksen perusteet.
Opintojakson aloitus 1.10.2024.
Verkko-opetusajankohdat lukujärjestyksessä. Tehtäväien ajankohdat ilmoitetaan opintojakson Canvas työtilassa opintojakson alussa.
Evaluation scale
H-5
Qualifications
Suosittelemme opintoa Tuloslaskenta ennen tätä opintojaksoa.
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Opintojakson opiskelijalla oletetaan olevan laskentatoimen ja tuloslaskennan opintojaksot suoritettuna, tai vastaavat tiedot, ennen opintojen alkua.