Innovative Multidisciplinary Health Promotion (3 cr)
Code: ST00BT23-3005
General information
- Enrollment
-
25.11.2024 - 31.01.2025
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
03.02.2025 - 30.05.2025
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 3 cr
- Local portion
- 3 cr
- RDI proportion
- 3 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Unit
- 20 Sosiaali- ja terveysala
- Campus
- Laurea Tikkurila
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Terveydenhoitajakoulutus (STV2), Laurea Tikkurila (Finnish)
- Teachers
- Anne Suvitie
- Teacher in charge
- Anne Suvitie
- Groups
-
STV222KNTerveydenhoitajakoulutus, päivätoteutus, K22, Tikkurila
- Study unit
- ST00BT23
Learning outcomes
The student is able to
- assess the significance of international and national strategies and the health and social services reform in public health nursing
- base their activities on multidisciplinary community-based orientation
- plan and implement public health nursing and the promotion of well-being in multidisciplinary working groups
- assess the effectiveness of services promoting health and well-being and the need for renewal from the viewpoint of individuals and society
Location and time
Opinnot toteutuvat viikoilla 8-20/ 2025. (Tarkentuu myöhemmin)
Opintojakso toteutetaan LbD-projektina Tikkurilan kampuksella/ lähialueella.
Opintojaksolla tehdään yksi opintokäynti klo 16.00-19.00 välillä Helsingissä.
Laurea pidättää oikeuden muutoksiin.
Materials
Lähteet:
Absetz. P. Motivoiva, voimaannuttava ohjaus ja pystyvyyden tunne
Crawford & Brown 2010. Brief communication traps and opportunities. (BOU-malli).
Furman, B. Ratkaisukeskeinen lähestymistapa. Verkkokurssi.
Crawford, P. & Brown, B. 2010. Fast heathcare: Brief communacation, traps and oppurtunies
Crawford, P. & Brown, B. 2009. Mental health communication between service users and professionals:
disseminating practice-congruent research
Lappalainen R.2016. Kuntoutusasiakkaan motivointi.
Kirjat:
Vänskä 2011. Onnistuuko ohjaus.
Mönkkönen K. 2007. Vuorovaikutus. Dialoginen asiakastyö. Edita.
Mönkkönen K. 2018. Vuorovaikutus asiakastyössä.
Sitra: Mikä tekee dialogin?
Ajankohtaiset näyttöön perustuvat artikkelit.
Oppimateriaali/kirjallisuus kerrotaan orientaatiossa ja on nähtävillä Canvas-työtilassa, kun se aukeaa.
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Employer connections
LbD-projekti toimeksiantajan kanssa.
Exam schedules
Tutkintosääntöön (2024) perustuen toteutukselle hyväksytyn opiskelijan edellytetään vahvistavan osallistumisensa osoittamalla aktiivisuutta opinnon alkaessa seuraavalla tavalla:
Aktiivisuuden osoittamiseksi opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa toinen opiskelija.
Tehtävien viimeiset palautuspäivät I 30.3.25 II 30.4.2025 III 15.5.2025
International connections
KV-yhteydet toteutuvat materiaalien muodossa.
Completion alternatives
Tutkintosäännön (2024) mukaan "opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. ... Laureassa osaamisen tunnistamista ja tunnustamista toteutetaan kahden eri menettelyn kautta: a) hyväksiluku (toisen korkeakoulun opinnoissa hankittu osaaminen) ja b) osaamisen näyttö (muulla tavoin hankittu osaaminen). Aloitteen osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Opiskelijan vastuulla on osoittaa ja todentaa osaamisensa." Lisätietoa hyväksiluvusta ja osaamisen näytöstä on opiskelijaintrassa.
Osaamisen hankkimiseksi voit arvioida myös työn opinnollistamisen mahdollisuutta. Lue lisää opinnollistamisesta opiskelijaintrasta.
Student workload
Opinnon työmäärä on mitoitettu siten, että opinnon tavoitteena olevan osaamisen hankkimiseksi yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Todellinen ajan tarve vaihtelee yksilöittäin mm. aiemman osaamisen takia.
Content scheduling
Terveyspolitiikka terveyden edistämisen taustalla 1 op
Yhteisön terveyden edistäminen 1 op
Monialainen terveyden edistäminen terveydenhoitajatyössä 1 op
Opintojakson keskeinen sisältö:
- kansalliset,kansainväliset strategiat ja SOTE-muutos terveydenhoitajatyössä
- terveydenhoitaja voimavaraisen ja dialogisen ohjauksen asiantuntijana
- terveyden edistämisen mallit terveydenhoitajan työn kehittämisessä
- IVA-analyysin hyödyntäminen yhteisön terveyden edistämisessä
Tavoitteet:
Opiskelija osaa
- arvioida kansainvälisten ja kansallisten strategioiden ja SOTE-muutosten merkitystä terveydenhoitajatyöhön
- perustaa toimintansa monialaiseen yhteisölähtöiseen orientaatioon
- suunnitella ja toteuttaa terveydenhoitajatyötä ja hyvinvoinnin edistämistä monialaisissa työryhmissä
- arvioida terveyttä ja hyvinvointia edistävien palvelujen vaikuttavuutta sekä uudistamistarpeita yksilön ja yhteiskunnan kannalta
Evaluation scale
H-5
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Osallistumisen edellytyksenä on aina, että opetussuunnitelman mukaiset mahdolliset osaamisedeltävyydet (edeltävä opinto tai vastaava osaaminen) täyttyvät. Opiskelija vastaa itse edeltävyysehtojen huomioimisesta.
Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa.