Sexual and Reproductive Health (3 cr)
Code: SH00BS95-3019
General information
- Enrollment
-
22.05.2023 - 07.08.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
14.08.2023 - 15.10.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 3 cr
- Local portion
- 2 cr
- Virtual proportion
- 1 cr
- Mode of delivery
- Blended learning
- Campus
- Laurea Hyvinkää
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Sairaanhoitajakoulutus (SHB2), Laurea Hyvinkää (Finnish)
- Teachers
- Pirkko Rimpilä-Vanninen
- Anu Elorinne
- Teacher in charge
- Pirkko Rimpilä-Vanninen
- Groups
-
SHB222KASairaanhoitajakoulutus, monimuototeutus, K22, Hyvinkää
- Study unit
- SH00BS95
Learning outcomes
The student is able to
- apply their knowledge of anatomy and physiology while promoting sexual and reproductive health
- analyse the significance of sexual and gender diversity in their work
- apply research data and recommendations when identifying factors affecting sexual and reproductive health when justifying methods for supporting them
- recognise the patient’s need for guidance for sexuality in connection to illnesses and crisis
- discuss sexuality related issues with patient and their significant others
- promote sexual guidance as part of nurse’s work
- describe the most common gynaecological illnesses and their related investigations, provided care and follow-up
- describe and explain the normal course and monitoring of pregnancy, childbirth and postpartum
- describe and justify the most common examinations and methods of nursing care during pregnancy, childbirth and postpartum
- describe the principles of maternal, new-born and family care after childbirth
Materials
Opintojakson Canvas -oppimisympäristön materiaali
Teaching methods
Opetus toteutetaan on luentoina ja työpajoina sekä itsenäisinä tehtävinä. Opinnolla on aikataulutettua opetusta tai ohjausta sekä kampuksella että etänä. Etäopetusta ei tallenneta.Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö.
Exam schedules
ALOITUS 14.8. 2023 katso lukkarista tarkempi aika
Laurean tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.
OSA 1. SEKSUAALISUUS 1 OP
Canvas oppimisympäristössä olevien tehtävien palautus
-Testaa osaamisesi: Seksuaaliterveyden käsitteet, palautus 22.11.2023
-Kokoava tehtävä: Seksuaalisuus, palautus 22.11.2023
OSA 2. SEKSUAALI- JA LISÄÄNTYMISTERVEYS
-Canvas -työtilassa oleva tentti 22.11. 2023
OSA 3. RASKAUS, SYNNYTYS JA LAPSIVUODEAIKA
21.8 pakollinen luento, kuuluu myös harjoittelun osan 3. Äitiyshuollon harjoittelun suoritukseen.
Työpaja: Seksuaali-ja lisääntymisterveys, kuuluu myös harjoittelun osan 3. Äitiyshuollon harjoittelun suoritukseen,
- Aiheina: Papa -näytteen otto, matkasynnytyksen hoito, vastasyntyneen hoito, rintojen tutkiminen, seksuaalisuuden puheeksiotto
- Työpajan ennakkotehtävä: Gynekologinen irtosolunäyte, palautus 1.10.2023
-Työpaja 2.10.2023
ryhmä a) klo 8.30-11.45
ryhmä b) klo 12.30-15.45
-Työpaja 3.10. 2023
ryhmä c) klo 8.30-11.45
Alustus -tehtävän ja muiden alustusten kommentointien palautus 22.11.2023
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Student workload
3 opintopistettä on opiskelijan työnä 80 h. Tämä jakautuu näin
-lähiluennot 4 h
-työpaja 4 h
-itsenäiset tehtävät 68 h
Content scheduling
Opintojakson osat ja niiden sisällöt
OSA 1. SEKSUAALISUUS 1 OP
-seksuaalioikeudet
-sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuus
-seksuaalisuuden puheeksiotto
-seksuaalisuus ja pitkäaikaissairaudet
OSA 2. SEKSUAALI - JA LISÄÄNTYMISTERVEYS 1 OP
- yleisimmät gynekologiset sairaudet ja tutkimukset
-seksitaudit ja niiden ehkäiseminen
-perhesuunnittelu
-sukupuolielinten toiminnalliset häiriöt
-eturauhasvaivat
OSA 3. RASKAUS, SYNNYTYS JA LAPSIVUODEAIKA 1 OP
-raskaana olevan ja sikiön voinnin seuranta
-synnytykseen valmistautuminen
-matkasynnytys
-äidin ja lapsen voinnin seuranta synnytyksen jälkeen
-psykososiaalinen hyvinvointi
-raskaana olevan elintapojen ohjaus
-gynekologinen irtosolunäyte
-rintojen tutkiminen
Evaluation scale
H-5