Placement for Professional Working Methods (15 cr)
Code: R0033-3033
General information
- Enrollment
-
28.11.2022 - 31.12.2023
Registration for the implementation has ended.
- Timing
-
01.01.2023 - 31.12.2023
Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 15 cr
- Local portion
- 15 cr
- RDI proportion
- 10 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Campus
- Laurea Otaniemi
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 35 - 90
- Degree programmes
- Sosionomikoulutus (SSG2), Laurea Otaniemi (Finnish)
- Teachers
- Kaijus Varjonen
- Elina Kauhanen
- Iris Summanen
- Annika Kultavirta
- Virpi Lund
- Teija Fontell
- Teacher in charge
- Pirjo Pohjasniemi
- Groups
-
SSG221SASosionomikoulutus, monimuotototeutus, S21, Otaniemi
-
SSG222KASosionomikoulutus, monimuotototeutus, K22, Otaniemi
-
SSG223KASosionomikoulutus, monimuotototeutus, K23, Otaniemi
- Study unit
- R0033
Learning outcomes
The student is able to
- support and guide various clients and client groups in a goal-oriented manner
- analyse and apply the methods used in professional work
- perceive and understand the basic tasks of the work community and the organisation
- play an active and responsible part in the activities of the work community
- observe the ethical principles of the social care sector
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Exam schedules
Ennen harjoittelua on suotavaa osallistua Otaniemen harjoitteluinfoon. Seuraavan harjoitteluinfon ajankohta löytyy lukujärjestyksistä ja harjoittelun Canvas-työtilasta.
Otaniemen ydinopintojen aikatauluissa on huomioitu harjoittelun suorittaminen joko kevät- tai syyslukukauden lopussa riippuen ryhmän opintojen aloitusajankohdasta.
Syksyllä opinnot aloittaneiden ryhmien harjoittelu on ajoitettu ajalle 27.3.-4.6.2023.
Keväällä aloittaneiden ryhmien harjoittelu on ajoitettu ajalle 16.10.-23.12.2023.
Ennen harjoittelun alkamista opiskelijan tulee ilmoittaa harjoittelua koskevat tiedot harjoittelun Canvas-työtilasta löytyvällä eLomakkeella. Jokaisella ryhmällä on oma eLomake.
Harjoittelun suunnitelma ja tavoitteet tulee palauttaa kahden viikon kuluttua harjoittelun alkamisesta. Harjoittelun raportti tulee palauttaa viikon kuluttua harjoittelun päättymisestä.
International connections
Harjoittelu on mahdollista suorittaa myös ulkomailla. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Completion alternatives
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Student workload
Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. 15 op:n harjoittelusta kirjallisiin tehtäviin on varattu aikaa yhden opintopisteen verran. Muutoin harjoittelu suoritetaan opettajatuutorin hyväksymällä harjoittelupaikalla.
Evaluation scale
Approved/Failed