Skip to main content

Swedish for Bachelors of Business Administration (5 cr)

Code: R0013-3127

General information


Enrollment
06.02.2023 - 28.02.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
08.03.2023 - 31.05.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
5 cr
Mode of delivery
Contact learning
Campus
Laurea Tikkurila
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Degree Programme in Business Information Technology, Developing Digital Services (NDV2), Laurea Tikkurila (in Finnish)
Teachers
Helena Riihimäki
Teacher in charge
Camilla Kåla
Groups
NDV222SN
Tietojenkäsittelyn koulutus, digitaalisten palveluiden kehittäminen, päivätoteutus, S22, Tikkurila
Study unit
R0013

Learning outcomes

The student is able to
- communicate in Swedish both orally and in writing in various field-specific work and communication tasks
- take into consideration the special characteristics of the Nordic operating environment
- communicate in Swedish at the B1.2 level in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages and pass the civil service language proficiency certificate

Materials

Opinnon materiaali löytyy Canvas-oppimisalustalta, johon saat pääsyn viimeistään opinnon alkaessa.

Teaching methods

Opintojaksolla on läsnäolovelvotteista lähiopetusta maalis-toukokuussa. Opinnon toteutusta tukee Canvasiin rakennettu oppimisympäristö, mutta oppimisen kannalta on tärkeää osallistua kampuksella järjestettävään lähiopetukseen ja -ohjaukseen aikataulun mukaisesti. Opinnossa on pari- tai ryhmätyöskentelyä. Tehtävistä annetaan henkilökohtaista palautetta opettajan toimesta sekä voidaan hyödyntää myös työelämä- ja vertaispalautteenantoa. Canvas työtila aukeaa opintojakson alkaessa.

Huomaa, että opinnon läsnäolovelvoite on 75 %.

Sinun tulee suorittaa ruotsin kielen tasotesti ennen ilmoittautumistasi opinnolle. Hylätyn tasotestin jälkeen suositellaan suorittamaan Valmentava ruotsi –opinto, tai hankkimaan vastaava osaaminen muulla tavoin.

Lisätietoa intrasta: https://laureauas.sharepoint.com/sites/studentFin_opintojensuunnittelu/SitePages/Kielitestit.aspx

Exam schedules

Opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktiopetuskerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan viimeistään viikon sisällä.

Kirjallinen tentti 22.5.2023
Mahdolliset uusintatentit puolen vuoden sisällä opintojakson päättymisestä.

Suulliset tentit erikseen sovittavina aikoina touko-kesäkuussa 2023.

Opintojaksoon liittyy yksi laajempi itsenäisesti suoritettava kirjallinen palautustehtävä sekä itsenäisesti tehtävä suullinen palautustehtävä ja lisäksi itsenäiseen harjoitteluun Canvastehtäviä. Tehtävät pitää olla palautettu tenttiin mennessä. Tarkemmat tiedot opintojakson aloituskerralla.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

International connections

Opinnolla tutustutaan työelämään ja –kulttuureihin Pohjoismaissa.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ”

Jos opiskelijalla on aiempia korkea-asteen ammattikielen opintoja eri alalta, hänellä on oikeus suorittaa opinto hyväksiluvun täydennyksellä. Tässä tapauksessa opiskelija ottaa yhteyden opinnon opettajaan, joka ohjaa tarvittaessa eteenpäin.

Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Student workload

Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Viiden opintopisteen opintojakso vastaa siis noin 135 opiskelijan työtä, ja tästä opetukseen ja tentteihin on varattu tällä opintojaksolla n. 30 tuntia, itsenäisen työn kalenteroitava osuus on siis noin 105 tuntia

Content scheduling

Opintojakson teemoja esim. opinnoista kertominen, työelämän sanasto, yrityksestä kertominen, työelämän viestintä ja asiakaspalvelu. Tarkemmat tiedot ja jaksotukset Canvasissa.

Evaluation scale

H-5

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Opinnon toteutustapa on arvoitu hyödyntäen opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä Canvasissa

Go back to top of page