Skip to main content

Fundamentals of Programming (5 cr)

Code: R0027-3022

General information


Enrollment
22.05.2023 - 28.05.2023
Registration for the implementation has ended.
Timing
21.08.2023 - 10.12.2023
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
1 cr
Virtual proportion
4 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Virtual Campus
Teaching languages
Finnish
Seats
40 - 50
Degree programmes
Tietojenkäsittelyn koulutus, kyberturvallisuus (NKA2), Laurea Leppävaara (Finnish)
Teachers
Katja Henttonen
Teacher in charge
Katja Henttonen
Scheduling groups
Avoin AMK 1 (Size: 5 . Open UAS : 5.)
Groups
NKA223KA
Tietojenkäsittelyn koulutus, kyberturvallisuus, monimuotototeutus, K23, Leppävaara
Small groups
Avoin AMK 1
Study unit
R0027

Learning outcomes

The student is able to
- use the fundamental syntax and building blocks of programming languages
- plan, implement and test small-scale programs in accordance with the best practices of programming

Materials

- Opettajan tarjoamat materiaalit Canvasissa
- Helsingin Yliopiston Python MOOC verkkokurssi
- Verkkolähteet
- Oma kannettava tietokone

Teaching methods

Opiskelijat suorittavat käytännön ohjelmointitehtäviä verkossa oman aikataulunsa mukaan. Opiskelijoita kannustetaan osallistumaan viikottaisiin tukitapaamisiin, joissa saa apua tehtävien tekemiseen. Tukitapamiset ovat pääosin verkossa, kaksi vapaaehtoista tapaamista on kampuksella. Lisäksi kurssi sisältää yksilötentin ja ryhmätyön, joiden avulla voi osoitetaan hankittu osaaminen käytännössä.

Exam schedules

Vapaaehtoiset etä- ja lähitapaamiset aikataulun mukaan.
Kaksi tenttiä aikataulun mukaan. Tentteihin osallistuminen pakollista.

Ensimmäinen tehtävä täytyy olla tehtynä kahden viikon sisällä aloituspäivästä, jos haluaa pitää paikkansa kurssilla. Muut tehtävät täytyy tehdä kurssilla ilmoitettuun määräpäivään mennessä täysien pisteiden saamiseksi.

Completion alternatives

Vaihtoehtoisista suoritustavoista sovitaan suoraan opettajan kanssa.

Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Evaluation scale

H-5

Further information

This course is about studying basic structures of a programming language. No previous programming experience required. Programming language used on this course is Java.

Go back to top of page