Public Procurement and Investments (5cr)
Code: HY00BV02-3002
General information
- Enrollment
- 22.05.2023 - 28.05.2023
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 01.01.2024 - 31.03.2024
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 0 cr
- Virtual proportion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Distance learning
- Campus
- Laurea Virtual Campus
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 40
- Degree programmes
- Degree Programme in Leading Sustainable Growth and Social Responsibility (HYD4), Virtual Campus (Finnish)
- Teachers
- Jarkko Pesu
- Groups
-
HYD423SJKestävän kasvun ja yhteiskuntavastuun johtaminen, yamk, S23, Verkkokampus
- Study unit
- HY00BV02
Learning outcomes
Opiskelija osaa:
- hallita julkisten hankintojen ja kilpailutuksen oikeudellisen näkökulman ja nykytilan
- hahmottaa julkisten hankintojen merkitystä innovaatiopolitiikan välineenä ja kestävän liiketoiminnan edistäjinä
- analysoida julkisten hankintojen roolia yhteiskunnan rakenteiden ja toimintamallien uudistamisessa
Teaching methods
The implementation plan is available in Finnish.
Time and location
[Kenttä ei ole Laureassa käytössä]
Learning materials and recommended literature
Oppimatariaali ja suositeltava kirjallisuus päivitetään Canvastilaan. Lisätietoja vastuuopettaja Jarkko Pesulta.
Alternative completion methods of implementation
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä.” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.
Co-operation with working life and/or RDI
Tällä opintojaksolla opiskelevat opiskelijat edustavat eri organisaatioita ja tehtäviä toteutetaan työelämälähtöisesti.
Important dates
Pakolliset kontaktipäivät 12 ja 13.1.2024 klo 9-16, toteutetaan etäyhteyksin. Henkilökohtaisten tehtävien palautukset 31.1.2024 mennessä. Ryhmätehtävien palautukset 10.1.2023 ja 26.1.2023.
Forms of internationality
Opintojaksolla hyödynnetään kansainvälistä kirjallisuutta ja kansainvälisiä, vertaisarvioituja tutkimusjulkaisuja.
Student workload
12 tuntia seminaareja; 37 tuntia ryhmätöitä; 86 tuntia itsenäistä työskentelyä.
Content and scheduling
Valtion, kuntien ja hyvinvointialueiden viranomaiset käyttävät vuosittain noin 47 miljardia euroa hankkiessaan erilaisia tavaroita, palveluita ja rakennusurakoita. Julkiset hankinnat ja investoinnit -kurssilla opiskellaan julkisten hankintojen toteuttamisen menettelytapoja ja pohditaan, miten näitä varoja voitaisiin käyttää strategisesti paremmilla tavoilla. Kurssi koostuu kahdesta etänä toteutettavasta kontaktipäivästä, kahdesta ryhmätehtävästä ja seitsemästä itsenäisestä tehtävästä. Itsenäisiin tehtäviin vastaaminen edellyttää itsenäistä opiskelua. Kurssi sopii erinomaisesti julkisten varojen käytöstä kiinnostuneille.
Further information
Opinto on vaatimuksiltaan yamk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Evaluation scale
H-5