Skip to main content

Basic Premises of Client Work in the Social Care Sector (5 cr)

Code: R0029-3037

General information


Enrollment
29.11.2021 - 05.12.2021
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.01.2022 - 17.04.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
5 cr
Local portion
3 cr
Virtual proportion
2 cr
RDI proportion
2 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Tikkurila
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Sosionomikoulutus (SSY2), Laurea yhteinen (Finnish)
Teachers
Hanna Väätäjä
Teacher in charge
Hanna Väätäjä
Groups
SSV222KA
Sosionomikoulutus, monimuotototeutus, K22, Tikkurila
Study unit
R0029

Learning outcomes

The student is able to
- identify values and ethical principles in the social care sector
- recognize the basic characteristics connected to lifespan development
- outline client relationships in the social care sector and different life situations

Materials

Kirjallisuus ilmoitetaan Canvas-työtilassa

Teaching methods

Opintojakso toteutetaan osittain automatisoituna MOOCina ja osittain Tikkurilan kampuksella. Tapaamiset Zoomissa ovat mahdollisia.

Completion alternatives

Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa moduulista tai opintojaksosta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Student workload

Yksi opintopiste vastaa noin 27 tuntia opiskelijan tekemää työtä.

Content scheduling

Sisältö ja sen jaksotus
- Ihmisen kasvun ja kehityksen lähtökohdat (2op)
- Sosiaalialan toimintaympäristöt (2op)
- Arvot ja eettiset periaatteet (1op)

Evaluation scale

Approved/Failed

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

Opintototeutuksen laatua on arvioitu ja raportti itsearvioinnista löytyy Canvas-työtilasta sen auettua.

Go back to top of page