Skip to main content

Medication Treatment and Medication Calculations (4 cr)

Code: SH00BS79-3012

General information


Enrollment
23.05.2022 - 29.05.2022
Registration for the implementation has ended.
Timing
01.08.2022 - 31.12.2022
Implementation has ended.
Number of ECTS credits allocated
4 cr
Local portion
1 cr
Virtual proportion
3 cr
Mode of delivery
Blended learning
Campus
Laurea Porvoo
Teaching languages
Finnish
Seats
20 - 40
Degree programmes
Sairaanhoitajakoulutus (SHP2), Laurea Porvoo (Finnish)
Teachers
Taina Heinonen
Hanna Aaltonen
Teacher in charge
Anu Haavisto
Groups
SHP222SA
Sairaanhoitajakoulutus, monimuotototeutus, S22, Porvoo
Study unit
SH00BS79

Learning outcomes

The student is able to
- calculate medication doses correctly
- explain the legislation and information guidance related to medication treatment
- describe the basic principles of safe medication treatment
- describe the basics of medication treatment administered via enteral and local routes and as injections
- use different pharmaceutical databases

Materials

Lääkehoito:
-Nurminen M-L. 2012. Lääkehoito. Sanoma Pro https://laurea.finna.fi/Record/3amk.78822
-Saano S & Taam-Ukkonen M. 2020. Lääkehoidon käsikirja. Sanoma pro. e-kirja, Laurean lisenssi

Lääkelaskenta:
-Ernvall S. ym. 2013. Lääkelaskenta. Sanoma Pro.
-Nikkola R. 2017 tai 2021. Annos oivallusta: harjoittelemalla lääkelaskennan osaajaksi. SanomaPro e-kirja, Laurean lisenssi

Teaching methods

The implementation plan is available in Finnish.

Exam schedules

Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle opintoon osallistumisensa vahvistamiseksi. Vaihtoehtoisesti opettaja voi määrittää myös muun tavan, jolla opiskelija vahvistaa osallistumisensa toteutukselle. Näitä toimia voidaan edellyttää viikon sisällä toteutuksen alkamisesta. Edellä esitetyn mukaisesti toimintatavan soveltaminen edellyttää, että opettaja tiedottaa toteutukselle hyväksyttyjä opiskelijoita käytänteestä ja että käytänne on kerrottu opinnon toteutussuunnitelmassa. Mikäli opiskelija on estynyt perusteluista syistä osallistumaan ensimmäiseen kontaktikertaan tai aktivoitumaan opinnoissa opettajan asettamien edellytysten mukaisesti, hänen tulee olla yhteydessä vastuuopettajaan toteutukselle osallistumisesta sopimiseksi. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta tai poissaolon syytä ei voida pitää perusteltuna. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija”.

Completion alternatives

Suomeksi
Laurean tutkintosäännön mukaisesti ”Kaikilla opiskelijoilla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opinnosta vastaava opettaja tai muu tehtävään nimetty henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja pääsääntöisesti samaa arviointiasteikkoa kuin vastaavalla opintojaksolla tai -kokonaisuudella. Opiskelijalla on oikeus hakea osaamisen tunnustamista riippumatta siitä, missä, miten ja milloin osaaminen on hankittu. Opiskelija voi hakea myös työssä hankittavan osaamisen tunnistamista osaksi tutkintoa (työn opinnollistaminen). ... Opiskelija vastaa osaamisen osoittamisesta, todistamisesta ja riittävien tietojen toimittamisesta. Osaamisen arvioivat opiskelija ja näytön vastaanottava ohjaaja yhdessä. ” Katso lisätietoa opiskelijaintrasta.

Lääkehoidon osaaminen osoitetaan sähköisellä tentillä Canvas-oppimisympäristössä ja osallistumalla työpajaopetukseen kampuksella.

Lääkelaskujen osaaminen osoitetaan tentissä kampuksella tai sähköisessä tentissä Proctorio-valvonnassa.

Student workload

Lääkehoito 3op
- Itsenäinen verkkotyöskentely ja tentti 3op (81h)

Lääkelaskenta ja työpajat 1op (27h)

Content scheduling

Lääkehoito teoria:
-Lääkehoitoa ohjaava säädösperusta
-Turvallisen lääkehoidon prosessi ja lääkehoitosuunnitelma
-Lääkehoidon aseptiikka
-Sairaanhoitajan rooli, tehtävät ja vastuu lääkehoidossa
-Lääkkeenantoreitit ja –muodot
-Lääkehuolto
-Lääketeknologia
-Perustieto lääkeaineallergioista ja anafylaksiasta

Lääkehoito työpajat:
-lääkkeiden jakaminen
-lääketietokannat
-haittatapahtumat
-injektiotyöpajat; subcutaani-injektio (vatsan alue ja olkavarsi), intra-muskulaarinen ventrogluteaalineninjektio

Lääkelaskenta:
-Yksikön muunnokset
-Annostuslaskut
-Pitoisuuslaskut
-Lääkkeen infuusionopeus ja antoaika
-Lääkeliuoksen valmistaminen ja laimentaminen
-Kaasulaskut

Evaluation scale

H-5

Further information

Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
Jos opinnon toteutustapaa on oleellisesti muutettu, hyödyntää opettaja toteutuksen laadun arvioinnissa opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

Go back to top of page