Biochemistry (5cr)
Code: V1586-3003
General information
- Enrollment
- 23.11.2020 - 29.11.2020
- Registration for the implementation has ended.
- Timing
- 21.01.2021 - 28.04.2021
- Implementation has ended.
- Number of ECTS credits allocated
- 5 cr
- Local portion
- 5 cr
- Mode of delivery
- Contact learning
- Campus
- Laurea Tikkurila
- Teaching languages
- Finnish
- Seats
- 20 - 45
- Degree programmes
- Kauneudenhoito- ja kosmetiikka-alan koulutus (PKV2), Laurea Tikkurila (Finnish)
- Teachers
- Teija Hyppönen-Paloheimo
- Sari Viitala
- Teacher in charge
- Teija Hyppönen-Paloheimo
- Study unit
- V1586
Learning outcomes
The student is able to
- identify the tasks of various biochemical compounds in cosmetics products at a general level
- identify structures of biomolecules occurring in cells, understanding their significance at the cell level for the organisation and well-being of tissues
- identify the most essential biomolecules occurring as raw materials in cosmetics on the list of ingredients
- assess the influence of biomolecules in a cosmetics product
Teaching methods
Opintojakson vastuuopettajana toimii Teija Hyppönen-Paloheimo.
Opintojaksoon kuuluu teoriapohjaista opetusta, ryhmätyöskentelyä ja ryhmässäoppimista
Ensimmäisellä kontaktilla on pakollinen läsnäolo tutkintosäännön mukaisesti. Pakollisia osia myös ryhmätyöt ja esityskerta.
Time and location
Opintojakso toteutetaan Tikkurilan kampuksella. Ajantasaiset kontaktit löytyvät Pakista.
Ryhmätyöskentelyä voi tehdä virtuaalisesti ryhmätyökaluja käyttäen tai ryhmän valitsemalla muulla tavalla itse valittuna aikana (kunhan työ on valmis esitettäväksi annetussa ajassa).
Ryhmätyöskentelyyn ei ole varattu kontaktitunteja.
Learning materials and recommended literature
Materiaali löytyy Optimasta. Lisää materiaalia löytyy esim. internetistä ja lukion biologian kirjoista. Lisäksi kannattaa lukea opintojaksoa tukevaa kirjallisuutta http://libguides.laurea.fi/kauneudenhoitoala -sivustolta.
Alternative completion methods of implementation
Jos sinulla on opintojakson tavoitteisiin liittyvää osaamista (AHOT) tai mahdollisuus hankkia sitä työelämässä, ole yhteydessä opintojakson vastuuopettajaan ennen opintojakson alkamista
Student workload
Opintojakson laajuus on 5 op, mikä tarkoittaa 135 tuntia opiskelijan työtä. Opintojakso sisältää kontaktien lisäksi verkkotyöskentelyä ja muuta itsenäisesti ja ryhmässä tehtävää työtä.
Further information
Tutkintosäännön 18§ mukaisesti ”opiskelijan on oltava ensimmäisellä kontaktikerralla läsnä tai ilmoitettava poissaolostaan vastuuopettajalle. Ilmoittautuminen hylätään, mikäli opiskelija ei ilmoita poissaolostaan opinnon aloituskerralta. Hänen tilalleen voidaan ottaa jonossa oleva seuraava opiskelija. (Lauran tutkintosääntö.) Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”
Evaluation scale
H-5