•   Rahoitus- ja arvopaperimarkkinat R0345-3006 24.08.2021-31.12.2021  5 op  (TOH221SY) +-
    Opintojakson osaamistavoitteet
    Opiskelija osaa
    - käyttää eri sijoitusinstrumentteja
    - vertailla eri lähteistä saatavaa markkinainformaatiota ja sen eri osapuolten intressejä
    - tunnistaa erilaiset sijoitusstrategiat
    - määritellä arvopapereiden hinnan
    - selittää arvopapereiden tuoton ja riskin yhteyden
    - käyttää johdannaisia sijoitustoiminnassa
    - selittää markkinapsykologian vaikutukset

    Vastuuopettaja

    Marjo Koistinen

    Toteutusmuoto

    Etäopetus

    Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

    Ennakkotehtävä: Valitse Taloussanomat yms. pörssikurssit nettisivuillta yksi pörssiyhtiö, jonka kurssin kehitystä seuraat koko opintojakson ajan. Oppimateriaali:Yritysrahoitus, Jyrki Niskanen, Mervi Niskanen, Edita Kirjasta seuraavat luvut: I Rahoitusmarkkinat 2. Rahoitusinstrumentit ja niiden markkinat II Rahoitusinstrumentit ja arvonmääritys 4. Rahan aika-arvo 5. Kiinteäkorkoiset velkainstrumentit 6. Osingot ja osakkeen arvonmääritys 7. Tuotto ja riski: portfolioteoria ja Capital Asset Pricing -malli 9. Rahoitusriskit ja johdannaisinstrumentit

    Toteutustapa

    Tervetuloa verkkokurssille Rahoitus- ja arvopaperimarkkinat
    Opintojaksolla opiskellaan rahoitusmarkkinoihin liittyvät perusasiat:
    - Eri maiden pörssisivustot, indeksit, talousennusteet, bkt
    - Osakkeen tuotto ja riski,volatiliteetti, beta, yritysriski ja markkinariski
    - Portfolioteoria, capm, korrelaatio, kovarianssi, beta ja markkinaportfolio
    - Joukkovelkirjalainan hinta, tuotto ja riski
    - Rahoitusriskit ja johdannaisinstrumentit
    Ennakkotehtävä: Valitse Taloussanomat yms. pörssikurssit nettisivuillta yksi pörssiyhtiö, jonka kurssin kehitystä seuraat koko opintojakson ajan.
    Oppimateriaali:Yritysrahoitus, Jyrki Niskanen, Mervi Niskanen, Edita
    Kirjasta seuraavat luvut:
    I Rahoitusmarkkinat
    2. Rahoitusinstrumentit ja niiden markkinat
    II Rahoitusinstrumentit ja arvonmääritys
    4. Rahan aika-arvo
    5. Kiinteäkorkoiset velkainstrumentit
    6. Osingot ja osakkeen arvonmääritys
    7. Tuotto ja riski: portfolioteoria ja Capital Asset Pricing -malli
    9. Rahoitusriskit ja johdannaisinstrumentit
    Kurssin suoritus ja arviointia:
    Nauhoitteiden avulla tehtävä palautettavat tehtävät max 50 pistettä, 50% arvosanasta.
    Itsenäisesti tehtävä loppuraportti ja excel ennusteet max 50 pistettä 50% arvosanasta.
    Yhteensä kurssista voi saada max 100 pistettä.
    Pisteet Arvosana
    0-49 0
    50-59 1
    60-69 2
    70-79 3
    80-89 4
    90-100 5

    Arviointimenetelmät ja arvioinnin perusteet

    Opinnon arvioinnissa käytetään amk-tutkinto-opiskelijan osaamisen arviointikehikon vaatimustason II mukaisia kriteereitä:

    AMMATILLINEN TIETOPERUSTA, TIEDONHAKU JA RAPORTOINTI

    Arvosana 5 Opiskelija osaa…
    • analysoida hankittua tietoa ja tehdä päätelmiä sekä yhdistää teoreettisen ja kokemuksellisen tiedon toisiinsa
    • arvioida tuotetun tiedon, taidon tai idean sovellettavuutta ja vaikuttavuutta muihin yhteyksiin

    Arvosana 3 Opiskelija osaa…
    • arvioida kriittisesti tietoa ja perustella toimintaansa tutkitun tiedon avulla
    • esittää ratkaisuja ammatillisiin tehtäviin luovuutta hyödyntäen

    Arvosana H/1 Opiskelija osaa…
    • käyttää johdonmukaisesti ammattikäsitteitä ja osoittaa perehtyneensä tietoperustaan
    • raportoida ja viestiä ammattimaisesti
    • toimia itsenäisesti toimintaympäristö huomioiden


    Opiskelijan, joka ei ole suorittanut hyväksytyksi opintojakson läpäisemiseksi asetettuja tehtäviä tai tenttejä, tulee täydentää tai uusia suorituksensa opintojakson opettajan määrittelemällä tavalla ja opettajan määrittelemässä ajassa.

    Kaikkien Laurean toimijoiden odotetaan noudattavan hyviä tieteellisiä käytänteitä, joihin kuuluu asianmukainen lähteisiin viittaaminen. Perehdy ja kysy käytänteistä tarvittaessa. Kaikki opintotehtävät tehdään yksilötyönä, jollei tehtävässä ole muuta ohjeistettu.

    Opetuskieli/-kielet
    • suomi
    Suorituskieli/-kielet
    • suomi
    Ajoitus

    24.08.2021 - 31.12.2021

    Ilmoittautumisaika

    24.05.2021 - 30.05.2021

    Ryhmä(t)
    • TOH221SY
    Paikkoja

    20 - 40

    Yksikkö

    Korkeakouluyksikkö D, Leppävaara, liko

    Opettaja(t)

    Marjo Koistinen

    Lisätietoja opiskelijoille

    Opinto on vaatimuksiltaan amk-tutkintoon johtavan koulutuksen tasoa.
    Jos opinnon toteutustapaa on oleellisesti muutettu, hyödyntää opettaja toteutuksen laadun arvioinnissa opetuksen laatukriteereitä. Itsearviointi on opiskelijan nähtävillä esim. Canvasissa tai Teamsissa.

    [Mikäli toteutuksen tiedoissa on ilmaistu, että toteutukselle on varattu paikkoja Avoimen AMK:n, 3AMKin tai CampusOnlinen opiskelijoille, kerro asiasta tässä].

    Koulutus

    Laurea täydentävä osaaminen, amk-tutkinto (TOH2), Kauppa, hallinto ja oikeustieteet

    Toimipiste

    Laurea Verkkokampus

    Virtuaaliosuus

    5 op

    Arviointiasteikko

    H-5

    Vaihtoehtoiset suoritustavat

    Laurean tutkintosäännön mukaisesti kaikilla opiskelijalla on oikeus osaamisensa näyttämiseen. Aloitteen hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta tekee opiskelija. Osaamisen tunnistaa ja tunnustaa opintototeutuksesta vastaava opettaja tai muu korkeakouluyksikön johtajan nimeämä henkilö. Arvioinnissa noudatetaan samaa arviointikriteeristöä ja arviointiasteikkoa kuin opintojaksolla. Ota yhteyttä lehtoriin marjo.koistinen@laurea.fi

    Toteutuksen tärkeät päivät

    Muutama täysin vapaaehtoinen zoom luento, jotka nauhoitetaan ja tallennetaan Canvas oppimisalustalla.
    Kaikki zoom luennot löytyy Canvas oppimisalustalta, josta ne läytyy luentojen jälkeen.

    Virtuaalitoteutuksilla voidaan edellyttää muunlaista aktiivisuuden osoitusta paikan vahvistamiseksi muutaman viikon sisällä toteutuksen alkamisesta (Opetuksesta vastavan vararehtorin päätös 7/2019). ”

    Ensimmäisen tehtävän palautus aikataulun mukaisesti.

    Kansainvälisyys toteutuksella

    [Kuvaa tässä kansainvälisyyden mahdollista toteutumista opintojaksolla (esim. kansainväliset yhteistyötahot).
    Tämän tietokentän sisältöjä tarkastellaan seurattaessa toteutustapoja ja strategisten tavoitteiden toteutumista.]

    Opiskelijan ajankäyttö ja kuormitus

    [Yksi opintopiste vastaa keskimäärin 26,7 tuntia opiskelijan tekemää työtä. Voit arvioida opiskelijan ajankäyttöä opinnon eri kokonaisuuksissa/tehtävissä. Kuormittavuuden laskemiseen löydät työvälineen Pepin opettajan työpöydän valikosta ”Toteutukset”.]

    Sisältö ja sen jaksotus

    Rahavirrat ja Käyttöpääoma sekä myyjäliikeyhteistyö rahoitukseen sekä käyttöpääoman hallintaan. Rahoitusassistenttina tehtäväsi on hoitaa yksikkömme myyntirahoitusasiakkaiden asiakaspalvelua ja sopimusten hallintaa sekä toimia myynnin tukena. Tehtäviisi kuuluu palvella asiakkaista ystävällisellä ja varmalla.
    Back Office-toimihenkilö toteuttaa asiakkaiden palveluun kuuluvia back office-tehtäviä sekä muita erikseen sovittuja varallisuudenhoidon asiakkaiden palveluun kuuluvia tukipalveluita itsenäisesti, monipuolisesti ja tuloksellisesti.
    Back office -toimihenkilön konkreettisia työtehtäviä ovat esimerkiksi:

    – sopimuksiin liittyvät tehtävät ja asiakassalkkujen perustaminen- Varojen allokoinnit sekä salkkujen ylläpito ja laskutus sopimusten perusteella

    – Sijoitustoimeksiantojen ja asiakassalkkujen allokaatiomuutosten toteutus sekä erilaiset täsmäytykset, raportoinnit ja muut erikseen sovittavat taustatyötehtävät

    – Asiakaspalvelu kaikissa kanavissa
    - Hyviä organisointitaitoja, paineensietokykyä, tarkkuutta sekä omatoimista työotetta
    - Tehtävään soveltuvaa koulutusta (esim. tradenomi)
    - Sijoituspalvelututkinto (APV I) tai muu vastaava tutkinto luetaan eduksi
    - Ruotsin ja englannin kielen taito luetaan eduksi
    - Pankki- ja vakuutusalalla työskenteleviltä odotetaan ehdotonta luottamusta, joten luottotietosi tulee olla kunnossa.

    Aika ja paikka

    [Kenttä ei ole Laureassa käytössä]

    Arviointikriteerit
    Tyydyttävä

    Opinnon arvioinnissa käytetään amk-tutkinto-opiskelijan osaamisen arviointikehikon vaatimustason II mukaisia kriteereitä: AMMATILLINEN TIETOPERUSTA, TIEDONHAKU JA RAPORTOINTI Arvosana H/1 Opiskelija osaa… • käyttää johdonmukaisesti ammattikäsitteitä ja osoittaa perehtyneensä tietoperustaan • raportoida ja viestiä ammattimaisesti • toimia itsenäisesti toimintaympäristö huomioiden

    Hyvä

    Opinnon arvioinnissa käytetään amk-tutkinto-opiskelijan osaamisen arviointikehikon vaatimustason II mukaisia kriteereitä: Arvosana 3 Opiskelija osaa… • arvioida kriittisesti tietoa ja perustella toimintaansa tutkitun tiedon avulla • esittää ratkaisuja ammatillisiin tehtäviin luovuutta hyödyntäen

    Kiitettävä

    Opinnon arvioinnissa käytetään amk-tutkinto-opiskelijan osaamisen arviointikehikon vaatimustason II mukaisia kriteereitä: AMMATILLINEN TIETOPERUSTA, TIEDONHAKU JA RAPORTOINTI Arvosana 5 Opiskelija osaa… • analysoida hankittua tietoa ja tehdä päätelmiä sekä yhdistää teoreettisen ja kokemuksellisen tiedon toisiinsa • arvioida tuotetun tiedon, taidon tai idean sovellettavuutta ja vaikuttavuutta muihin yhteyksiin Opinnon arvioinnissa käytetään amk-tutkinto-opiskelijan osaamisen arviointikehikon vaatimustason II mukaisia kriteereitä: AMMATILLINEN TIETOPERUSTA, TIEDONHAKU JA RAPORTOINTI Arvosana 5 Opiskelija osaa… • analysoida hankittua tietoa ja tehdä päätelmiä sekä yhdistää teoreettisen ja kokemuksellisen tiedon toisiinsa • arvioida tuotetun tiedon, taidon tai idean sovellettavuutta ja vaikuttavuutta muihin yhteyksiin